Portativ dronların istehsalı sahəsində dünya liderlərindən biri olan “DJI” Çin şirkəti təkərli pilotsuz təyyarə patentini təqdim edib.
Patent sifarişinə əsasən, kameranı saxlayan, yaxşı düşünülmüş funksional sabitləşdirilmiş asmaya malik olan “hamısı birində” konsepsiyasının təcəssüm olunduğu, radio ilə idarə olunan robotdan söhbət gedir. Ekspertlərin fikrincə, “DJI” “Freefly” şirkətinin “Tero” təkərli platformasına meydan oxuyub.
techcult.ru saytının məlumatına görə, “Freefly” məmulatlarından fərqli olaraq, yeni roverin “Mavic” və digər “DJI” dronları kimi, öz kamerası və stabilizatoru var. Eyni zamanda bu qurğular bir çox oxşar cəhətə (məsələn, bir neçə səthdə, həmçinin keçilmiş yerdə çəkiliş aparmaq qabiliyyəti) malikdir.
“DJI”nin “yeni” mühitə çıxmaq qərarı tamamilə əsaslandırılıb. Şirkətin uçan pilotsuz təyyarələri ilə müqayisədə, bu kimi platformalar keyfiyyətli “yerüstü” çəkilişi təmin edə bilir.

27 December 2019 - 10:36 | Technological innovations
One of the world leaders in the field of portable drones production, the Chinese company DJI announced its "ground" ambitions by submitting a patent for a wheeled drone that has no name yet.
According to the patent application, we are talking about a radio-controlled robot, which embodies the concept of "all in one" with a well-designed functional stabilized suspension holding the camera. According to experts, DJI has challenged the Freefly wheeled platform Tero.
Unlike Freefly products, the new rover seems to have its own camera and stabilizer, like the Mavic drone and other DJI drones,  techcult.ru, reports.  At the same time, these pendants have much in common - for example, the ability to shoot in several planes, including on rough terrain.
DJI’s decision to enter a “new” environment is quite reasonable. Such platforms can provide high-quality "ground" shooting, which is not possible for DJI flying drones.