Portativ dronların istehsalı sahəsində dünya liderlərindən biri olan “DJI” Çin şirkəti təkərli pilotsuz təyyarə patentini təqdim edib.
Patent sifarişinə əsasən, kameranı saxlayan, yaxşı düşünülmüş funksional sabitləşdirilmiş asmaya malik olan “hamısı birində” konsepsiyasının təcəssüm olunduğu, radio ilə idarə olunan robotdan söhbət gedir. Ekspertlərin fikrincə, “DJI” “Freefly” şirkətinin “Tero” təkərli platformasına meydan oxuyub.
techcult.ru saytının məlumatına görə, “Freefly” məmulatlarından fərqli olaraq, yeni roverin “Mavic” və digər “DJI” dronları kimi, öz kamerası və stabilizatoru var. Eyni zamanda bu qurğular bir çox oxşar cəhətə (məsələn, bir neçə səthdə, həmçinin keçilmiş yerdə çəkiliş aparmaq qabiliyyəti) malikdir.
“DJI”nin “yeni” mühitə çıxmaq qərarı tamamilə əsaslandırılıb. Şirkətin uçan pilotsuz təyyarələri ilə müqayisədə, bu kimi platformalar keyfiyyətli “yerüstü” çəkilişi təmin edə bilir.

DJI запатентовала свой первый наземный беспилотник
Один из мировых лидеров в области производства портативных дронов китайская компания DJI заявила о своих «наземных» амбициях, представив патент на пока не имеющий названия колесный беспилотник.
Согласно патентной заявке, речь идет о радиоуправляемом роботе, в котором воплощена концепция «все в одном» с хорошо продуманной функциональной стабилизированной подвеской, удерживающей камеру. По мнению экспертов, DJI бросила вызов колесной платформе Tero компании Freefly.
Как сообщает techcult.ru, в отличии от изделий Freefly у нового ровера, похоже, имеется своя камера и стабилизатор, как у беспилотника Mavic и других дронов DJI. В то же время у этих подвесок много общего – например, способность вести съемку в нескольких плоскостях, в том числе, и на пересеченной местности.
Решение DJI выйти в «новую» для себя среду вполне обоснованно. Подобные платформы могут обеспечивать качественную «наземную» съемку, которая не под силу летающим беспилотникам DJI.