Pensilvaniya, eləcə də Nyu York Universitetindən olan tədqiqatçılar virusların vaxtında aşkarlanması məqsədi ilə cihaz hazırlayıblar.
“VIRRION” adlı cihaz istənilən virusu vaxtında müəyyənləşdirə və təcrid edə bilir.
Cihazda diametri müxtəlif ölçülərdə olan bir çox nanotubdan istifadə olunub. Nanotublar zülal örtüyünün ölçüsündən asılı olmayaraq, virusların tutulmasına imkan yaradır və tutulan hissəciklər spektroskopiyadan istifadə edilərək təhlil edilir.
Hazırda virusları aşkar etmək üçün həcmcə böyük, eləcə də bahalı qurğulardan istifadə olunsa da, “VIRRION” ölçüsü bir neçə santimetr təşkil edir və qiyməti də münasibdir. Cihazın başqa bir üstünlüyü isə onun sürətli olmasındadır. Onun köməkliyi ilə kiçik bir nümunənin təhlili sadəcə bir neçə dəqiqə vaxt aparır.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, cihazın, ilk növbədə, tibbi xidmət sahəsində çatışmazlığı olan ucqar bölgələr üçün istifadəsi nəzərdə tutulub. Virrion müxtəlif xəstəliklərlə qarşılaşan həkimlərə, tədqiqatçılara, eləcə də fermerlərə mal-qara arasında yayılan bir çox virusların vaxtında aşkarlanmasına və sürünün çox hissəsini xilas etməyə kömək edəcək.

A device for preventing viruses has been developed
Researchers from the University of Pennsylvania and New York University have developed a device that will facilitate the identification of viruses.
A device called VIRRION will isolate and identify any virus based on a small sample. VIRRION uses an array of nanotubes with different diameters.
Nanotubes allow you to catch a wide range of viruses, regardless of the size of their protein coat. Then the captured particles are analyzed using Raman spectroscopy. To detect viruses even in extremely low concentrations, the sample is enriched with gold nanoparticles.
According to nanonewsnet.ru, bulky expensive devices are used to detect viruses today, but VIRRION’s dimensions do not exceed a few centimeters, and its price is low. Another advantage of the device is its speed: analysis of a small sample will take only a few minutes, not days.
The authors note that VIRRION will be useful to both doctors and researchers who monitor the evolution of viruses. This primarily concerns remote regions with poor access to medical care. In addition, the device will help farmers in time to recognize the outbreak of the virus and save most of the herd.