Pensilvaniya, eləcə də Nyu York Universitetindən olan tədqiqatçılar virusların vaxtında aşkarlanması məqsədi ilə cihaz hazırlayıblar.
“VIRRION” adlı cihaz istənilən virusu vaxtında müəyyənləşdirə və təcrid edə bilir.
Cihazda diametri müxtəlif ölçülərdə olan bir çox nanotubdan istifadə olunub. Nanotublar zülal örtüyünün ölçüsündən asılı olmayaraq, virusların tutulmasına imkan yaradır və tutulan hissəciklər spektroskopiyadan istifadə edilərək təhlil edilir.
Hazırda virusları aşkar etmək üçün həcmcə böyük, eləcə də bahalı qurğulardan istifadə olunsa da, “VIRRION” ölçüsü bir neçə santimetr təşkil edir və qiyməti də münasibdir. Cihazın başqa bir üstünlüyü isə onun sürətli olmasındadır. Onun köməkliyi ilə kiçik bir nümunənin təhlili sadəcə bir neçə dəqiqə vaxt aparır.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, cihazın, ilk növbədə, tibbi xidmət sahəsində çatışmazlığı olan ucqar bölgələr üçün istifadəsi nəzərdə tutulub. Virrion müxtəlif xəstəliklərlə qarşılaşan həkimlərə, tədqiqatçılara, eləcə də fermerlərə mal-qara arasında yayılan bir çox virusların vaxtında aşkarlanmasına və sürünün çox hissəsini xilas etməyə kömək edəcək.

Исследователи из Университета штата Пенсильвания и Нью-Йоркского университета разработали прибор, который облегчит идентификацию вирусов.
Устройство под названием VIRRION позволит выделить и идентифицировать любой вирус на основе небольшого образца. VIRRION используется массив отличающихся по диаметру нанотрубок.
Нанотрубки позволяют уловить широкий спектр вирусов независимо от размера их белковой оболочки. Затем пойманные частицы анализируются с помощью спектроскопии комбинационного рассеяния. Чтобы выявить вирусы даже в сверхмалых концентрациях, образец обогащается наночастицами золота.
Как сообщает nanonewsnet.ru, сегодня для выявления вирусов используются громоздкие дорогие приборы, однако размеры VIRRION не превышают нескольких сантиметров, а его цена невысока. Другое преимущество устройства — скорость работы: анализ небольшого образца займет всего несколько минут, а не дней.
Авторы отмечают, что VIRRION будет полезен и врачам, и исследователям, которые следят за эволюцией вирусов. В первую очередь это касается отдаленных регионов со слабым доступом к медицинской помощи. Кроме того, прибор поможет фермерам вовремя распознать вспышку вируса и сохранить большую часть стада.