Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində Yüksək Sürətli Hesablama Mərkəzi açılıb
Dekabrın 25-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) Yüksək Sürətli Hesablama Mərkəzinin (High Performance Computing-HPC)  açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev, Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Səfər Mehdiyev, “Azərkosmos” ASC-nin sədri Rəşad NəbiyevTəhsil nazirinin müavini İdris İsayev, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı, Dövlət Statistika Komitəsi sədrinin müavini Yusif Yusifov, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Firdovsi Fikrətzadə, eləcə də ölkənin aparıcı ali məktəblərinin rektorları, universitetin professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər.
ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı yüksək sürət tələb edən hesablamaları həyata keçirmək üçün istifadə oluna bilən, müasir elmi istiqamət olan HPC Mərkəzi haqqında ətraflı məlumat verib. O, ADNSU-da belə bir mərkəzin yaradılmasında əsas məqsədin HPC-nin nəzəri və tətbiqi sahələrində yeni və innovativ tədqiqat ideyalarının yayılması, ölkəmizin sənaye və elmi mərkəzlərinin proqramlarının həyata keçirilməsi, məlumatların və proqramların respublika xaricinə ötürülməsinin qarşısının alınması, Big Data prosesinin idarə olunması və bu sahədə ixtisaslaşdırılmış kadrların hazırlanması olduğunu vurğulayıb.
Rektor HPC Mərkəzinin yaradılmasında göstərdiyi texniki dəstəyə görə AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna və akademik Rasim Əliquliyevə xüsusi minnətdarlığını bildirdi. Vurğuladı ki, artıq ölkənin 18 təhsil müəssisəsi AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet şəbəkəsi və Data Mərkəzin xidmətlərindən yararlanmaq imkanı əldə ediblər. Təhsil Nazirliyinin AzEduNet şəbəkəsinin AzScienceNet şəbəkəsinə inteqrasiyası istiqamətində işlərin genişləndirildiyini söyləyən professor M.Babanlı təklif olunan 1 Gbit/san İnternet trafikdən 700 Mbit/san sürətin AzEduNet şəbəkəsinə təqdim olunduğunu qeyd etdi. O, həmçinin bildirdi ki, GEANT ilə əməkdaşlıq əlaqələri Azərbaycan təhsil müəssisələrində aparılan elmi tədqiqatların səmərəliyinin artırılmasına geniş imkanlar yaradacaq.

В Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности открылся Центр высокоскоростных вычислений
25 Декабрь 2019 - 15:57 | Конференции, собрания
25 декабря в Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности (АГУНП) состоялась церемония открытия Центр высокоскоростных вычислений (High Performance Computing –   HPC).
В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев, министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев, председатель Государственного таможенного комитета Сафар Мехтиев, заместитель министра образования Идрис Исаев, председатель ОАО «Азеркосмос» Рашад Набиев, исполнительный директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Вусал Гасымлы, заместитель председателя Государственного комитета по статистике Юсиф Юсифов,  директор Центра аграрных исследований Министерства сельского хозяйства Фирдовси Фикретзаде, также приняли участие ректоры ведущих вузов страны, профессорско-преподавательский состав и студенты университета.
Ректор АГУНП, профессор Мустафа Бабанлы подробно рассказал о современном научном направлении Центра высокоскоростных вычислений, который может быть использован для проведения быстрых расчетов. Он подчеркнул, что основной целью создания такого центра в АГУНП является распространение новых и инновационных исследовательских идей в теоретической и прикладной сферах HPC, реализация программ промышленных и научных центров страны, предотвращение передачи данных и программ за пределы республики, управление процессом Big Data и подготовка квалифицированных кадров в этой области.
Ректор выразил особую благодарность Институту информационных технологий НАНА и академику Расиму Алигулиеву за техническую поддержку в создании центра HPC. Он подчеркнул, что уже 18 учебных заведений страны получили возможность воспользоваться услугами сети AzScienceNet и дата-центра Института информационных технологий НАНА. По ловам профессор М.Бабанлы, расширяются работы по интеграции сети AzEduNet в Сеть AzScienceNet и отметил, что предлагаемая скорость 1 Гбит/с интернет-трафика 700 Мбит/с доступна в Сети AzEduNet. Он также отметил, что сотрудничество с GEANT создаст широкие возможности для повышения эффективности научных исследований в учебных заведениях Азербайджана.