Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində Yüksək Sürətli Hesablama Mərkəzi açılıb
Dekabrın 25-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) Yüksək Sürətli Hesablama Mərkəzinin (High Performance Computing-HPC)  açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev, Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Səfər Mehdiyev, “Azərkosmos” ASC-nin sədri Rəşad NəbiyevTəhsil nazirinin müavini İdris İsayev, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı, Dövlət Statistika Komitəsi sədrinin müavini Yusif Yusifov, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Firdovsi Fikrətzadə, eləcə də ölkənin aparıcı ali məktəblərinin rektorları, universitetin professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər.
ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı yüksək sürət tələb edən hesablamaları həyata keçirmək üçün istifadə oluna bilən, müasir elmi istiqamət olan HPC Mərkəzi haqqında ətraflı məlumat verib. O, ADNSU-da belə bir mərkəzin yaradılmasında əsas məqsədin HPC-nin nəzəri və tətbiqi sahələrində yeni və innovativ tədqiqat ideyalarının yayılması, ölkəmizin sənaye və elmi mərkəzlərinin proqramlarının həyata keçirilməsi, məlumatların və proqramların respublika xaricinə ötürülməsinin qarşısının alınması, Big Data prosesinin idarə olunması və bu sahədə ixtisaslaşdırılmış kadrların hazırlanması olduğunu vurğulayıb.
Rektor HPC Mərkəzinin yaradılmasında göstərdiyi texniki dəstəyə görə AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna və akademik Rasim Əliquliyevə xüsusi minnətdarlığını bildirdi. Vurğuladı ki, artıq ölkənin 18 təhsil müəssisəsi AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet şəbəkəsi və Data Mərkəzin xidmətlərindən yararlanmaq imkanı əldə ediblər. Təhsil Nazirliyinin AzEduNet şəbəkəsinin AzScienceNet şəbəkəsinə inteqrasiyası istiqamətində işlərin genişləndirildiyini söyləyən professor M.Babanlı təklif olunan 1 Gbit/san İnternet trafikdən 700 Mbit/san sürətin AzEduNet şəbəkəsinə təqdim olunduğunu qeyd etdi. O, həmçinin bildirdi ki, GEANT ilə əməkdaşlıq əlaqələri Azərbaycan təhsil müəssisələrində aparılan elmi tədqiqatların səmərəliyinin artırılmasına geniş imkanlar yaradacaq.

Azerbaijan State Oil and Industry University has launched High-Performance Computing Center
The launch ceremony of the High-Performance Computing Center (HPC) was held on December 25 at the Azerbaijan State University of Oil and Industry (ASOIU).
The event was attended by ANAS Vice President, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev, Minister of Ecology and Natural Resources Mukhtar Babayev, Chairman of the State Customs Committee Safar Mehdiyev, Deputy Minister of Education Idris Isayev, Chairman of Azercosmos OJSC Rashad Nabiyev, Executive Director of the Center analysis of economic reforms and communications Vusal Gasimli, deputy chairman of the State Committee for Statistics Yusif Yusifov, director of the  Agro Research Center of Ministry of Agriculture Firdovsi Fikretzadeh and rectors of leading universities of the country, faculty and university students.
The rector of ASOIU, Professor Mustafa Babanli spoke in detail about the modern scientific direction of the Center for High-Speed ​​Computing, which can be used for quick calculations. He emphasized that the main goal of creating such a center in ASOIU is to disseminate new and innovative research ideas in the theoretical and applied areas of HPC, implement programs IN industrial and scientific centers of the country, prevent the transfer of data and programs outside the country, manage the Big Data process and train qualified personnel in this sphere.
The rector expressed special gratitude to the Institute of Information Technology of ANAS and academician Rasim Alguliyev for technical support in the establishment of the HPC center. He emphasized that already 18 educational institutions of the country had the opportunity to use the services of the AzScienceNet network and the data center of the Institute of Information Technology of ANAS.