Alimlər “ağıllı” səsgücləndiricini ultrasəs dalğalarının köməyilə idarə etməyin universal üsulunu tapıblar. Bu barədə məqalə “IEEE Transaction on Emerging Topics in Computing” jurnalında dərc olunub.
dni24.com saytının məlumatına əsasən, bu sahədə əhəmiyyətli tədqiqatlar “ağıllı” texnikada bütün qeyri-dəqiqliklərin və nasazlıqların aradan qaldırılması məqsədilə mütəxəssislər tərəfindən aparılır. Yalnız bundan sonra proqram təminatını yeniləmək və kiçik problemləri də həll etmək mümkün olacaq. Yaponiyanın ən nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən biri olan Vaseda Universitetinin mühəndisləri öncədən təyin edilmiş səsli əmrlər vasitəsilə ultrasəs dalğalarını yaymağa imkan verəcək qurğunun layihəsini hazırlayıblar. Səsgücləndiriciyə çatdıqda lazımi səs siqnalları yüksək səslənəcək ki, bununla da istifadəçi maneələri eşidə biləcək.
Qeyd etmək lazımdır ki, yeni texnologiya “ağıllı” səsgücləndiricilərlə yanaşı, “ağıllı” ev sistemləri üçün də istifadə oluna bilər. Bundan başqa, o, istifadəçinin şəxsi informasiyasına, eləcə də kart məlumatlarına girişi olan digər qurğuları da idarə etməyə imkan verəcək.

Engineers have found a way to control a "smart" column using ultrasonic waves
Engineers have found a universal way to control a “smart” column using ultrasonic waves. The corresponding article was published in the journal IEEE Transaction on Emerging Topics in Computing.
According to dni24.com, important research in this area is carried out by specialists in order to correct all inaccuracies and malfunctions in the "smart" technique. Then you can update the software and not worry about minor problems. Engineers from Waseda University have created a device design that will allow you to emit ultrasonic waves with pre-set voice commands. As you reach the column, the necessary audio signals will be loud, so that the user of the device will be able to hear interference.
It is worth noting that the technology that will be used for smart speakers is also applicable to the smart home system. Moreover, it will allow you to manage other devices that have access to personal user information, including map data.