Alimlər “ağıllı” səsgücləndiricini ultrasəs dalğalarının köməyilə idarə etməyin universal üsulunu tapıblar. Bu barədə məqalə “IEEE Transaction on Emerging Topics in Computing” jurnalında dərc olunub.
dni24.com saytının məlumatına əsasən, bu sahədə əhəmiyyətli tədqiqatlar “ağıllı” texnikada bütün qeyri-dəqiqliklərin və nasazlıqların aradan qaldırılması məqsədilə mütəxəssislər tərəfindən aparılır. Yalnız bundan sonra proqram təminatını yeniləmək və kiçik problemləri də həll etmək mümkün olacaq. Yaponiyanın ən nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən biri olan Vaseda Universitetinin mühəndisləri öncədən təyin edilmiş səsli əmrlər vasitəsilə ultrasəs dalğalarını yaymağa imkan verəcək qurğunun layihəsini hazırlayıblar. Səsgücləndiriciyə çatdıqda lazımi səs siqnalları yüksək səslənəcək ki, bununla da istifadəçi maneələri eşidə biləcək.
Qeyd etmək lazımdır ki, yeni texnologiya “ağıllı” səsgücləndiricilərlə yanaşı, “ağıllı” ev sistemləri üçün də istifadə oluna bilər. Bundan başqa, o, istifadəçinin şəxsi informasiyasına, eləcə də kart məlumatlarına girişi olan digər qurğuları da idarə etməyə imkan verəcək.

Инженеры нашли способ управлять «умной» колонкой с помощью ультразвуковых волн
Инженеры нашли универсальный способ управлять «умной» колонкой с помощью ультразвуковых волн. Соответствующая статья вышла в журнале IEEE Transaction on Emerging Topics in Computing.
Как сообщает dni24.com, важные исследования в этой области проводятся специалистами с целью исправления всех неточностей и неполадок в «умной» технике. После чего можно будет обновить программное обеспечение и не переживать о мелких проблемах. Инженеры из Университета Васэда создали проект устройства, который позволит излучать ультразвуковые волны с заранее установленными голосовыми командами. По мере достижения колонки необходимые звуковые сигналы будут громкими, так что пользователь девайса сможет услышать помехи.
Стоит отметить, технология, которая будет использоваться для «умных» колонок, также применима для системы «умного» дома. Более того она позволит управлять и другими устройствами, имеющими доступ к личной информации пользователя, в том числе данным карт.