ABŞ-ın Xüsusi Əməliyyatlar Komandanlığı (SOCOM) verilən sualların nə dərəcədə başa düşüldüyünü təyin etmək və xüsusi təyinatlıların əsgərlərinə kömək etmək məqsədi ilə hazırlanmış sistemi təqdim edib.
Yeni cihaz insanın fizioloji vəziyyətini, stress və digər təbii reaksiyalarının mövcudluğunu izləmək üçün müxtəlif tənzimləyicilər ilə təchiz olunub. Yeni yaradılan sistemdə bədənin istiliyini izləmək və həmsöhbətinin səsini analiz etmək üçün radar və digər tənzimləyicilərdən istifadə edilir. Nəticədə cihaz yerli sakinlərə xas xüsusiyyətləri bilmədən söhbətin uğurlu və ya uğursuz olduğunu göstərə biləcək.
techcult.ru saytının məlumatına görə, “fizioloji analiz aləti” SOCOM mütəxəssisləri tərəfindən 15 tərəfdaş ilə birlikdə hazırlanıb. İstehsalçılar hava missiyalarını planlaşdırmaq üçün insanların 3D xəritə ilə manipulyasiya edə biləcəkləri xüsusi əlcək, həmçinin əsgərin fiziki vəziyyəti haqqında həkimlərə məlumat verən daxili tənzimləyiciləri olan köynək də hazırlayıblar.

A device for reading minds has been commissioned
The United States Special Operations Command (SOCOM) presented a number of innovations designed to help special forces soldiers (fur seals, green berets, etc.) to determine how much local people understand the meaning of the questions they ask. The system uses various sensors to monitor the physiological state of a person, for example, the presence of stress and other natural reactions.
According to techcult.ru, the “physiological analysis tool” was developed by SOCOM specialists together with 15 partners. It uses radar and other sensors to monitor heart rate, body temperature, and also analyze the voice of the interlocutor.
As a result, the device can show how successful the conversation was with local residents without the need to know and understand their cultural characteristics.
In addition to the complex, contractors have developed a special glove with which you can manipulate a 3D map for planning tactical airborne missions, as well as a shirt with built-in sensors, which informs doctors about the physical condition of the soldier.