Oyun platforması nevroloji xəstələri dərhal aşkarlayır
İnsult və ya kəllə-beyin travmasından sonra reabilitasiya üçün unikal sistem Avstraliyanın Melburn Kral Texnologiya Universitetinin alimləri tərəfindən hazırlanıb. Sınaqlar göstərib ki, sistem pasiyentin vəziyyətini iki-üç dəfə yaxşılaşdırır.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, reabilitasiya kontrollerə malik sensor ekrandan ibarət olan “EDNA” aparatının köməyilə həyata keçirilir. Onun vasitəsilə pasiyent oyunları müxtəlif çətinlik dərəcəsində oynaya bilər ki, bu da əl-ayaqların hərəkətliliyini qaytarmağa və beyində sinir əlaqələrini bərpa etməyə kömək edir. Sistem məşğuliyyətlər haqqında bütün informasiyanı “bulud”a yükləyir. Bunun sayəsində müalicə həkimi məlumatlara daimi giriş əldə edir.
“EDNA” yalnız oyun platforması deyil. Bu, mükəmməl əks-əlaqəni təmin edən unikal qurğudur. Yəni yalnız pasiyent platformanı hiss etmir, həm də o, pasiyenti “hiss edir”, onun inkişaf səviyyəsini qeydə alır və tapşırıqları çətinləşdirir”, deyə universitetin hesabatında qeyd edilib. Hazırda “EDNA” aparatı Sidney xəstəxanalarından birində kliniki sınaqlardan keçirilir. Sistemin evdə istifadə üçün hazırlanmış yığcam versiyası da yoxlanılır.

The game platform quickly and easily rehabilitates neurological patients
A unique rehabilitation system after a stroke or traumatic brain injury was developed by Australian scientists from the Royal Melbourne University of Technology. Experiments have shown: the system improves the condition by two to three times. Rehabilitation takes place using the EDNA apparatus.
According to meddaily.ru, this is a touch screen with a controller. With its help, the patient can play games of varying degrees of difficulty, which help restore limb mobility and restore neural connections in the brain. The system uploads all activity data to the "cloud" to allow the attending physician to have constant access to information.
"The EDNA platform is not just a set of games, it is a unique device that provides excellent feedback. That is, not only does the patient feel the platform, but it also" feels "the patient, captures his progress and complicates tasks," the university’s report says. The EDNA is undergoing clinical trials in a Sydney hospital. The compact version of the system for use at home is also being tested.