Oyun platforması nevroloji xəstələri dərhal aşkarlayır
İnsult və ya kəllə-beyin travmasından sonra reabilitasiya üçün unikal sistem Avstraliyanın Melburn Kral Texnologiya Universitetinin alimləri tərəfindən hazırlanıb. Sınaqlar göstərib ki, sistem pasiyentin vəziyyətini iki-üç dəfə yaxşılaşdırır.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, reabilitasiya kontrollerə malik sensor ekrandan ibarət olan “EDNA” aparatının köməyilə həyata keçirilir. Onun vasitəsilə pasiyent oyunları müxtəlif çətinlik dərəcəsində oynaya bilər ki, bu da əl-ayaqların hərəkətliliyini qaytarmağa və beyində sinir əlaqələrini bərpa etməyə kömək edir. Sistem məşğuliyyətlər haqqında bütün informasiyanı “bulud”a yükləyir. Bunun sayəsində müalicə həkimi məlumatlara daimi giriş əldə edir.
“EDNA” yalnız oyun platforması deyil. Bu, mükəmməl əks-əlaqəni təmin edən unikal qurğudur. Yəni yalnız pasiyent platformanı hiss etmir, həm də o, pasiyenti “hiss edir”, onun inkişaf səviyyəsini qeydə alır və tapşırıqları çətinləşdirir”, deyə universitetin hesabatında qeyd edilib. Hazırda “EDNA” aparatı Sidney xəstəxanalarından birində kliniki sınaqlardan keçirilir. Sistemin evdə istifadə üçün hazırlanmış yığcam versiyası da yoxlanılır.

Игровая платформа быстро и легко реабилитирует неврологических больных
Уникальная система реабилитации после инсульта или черепно-мозговой травмы была разработана австралийскими учеными из Мельбурнского королевского технологического университета. Эксперименты показали: система улучшает состояние в два-три раза. Реабилитация проходит с помощью аппарата EDNA.
Как сообщает meddaily.ru, это сенсорный экран с контроллером. С его помощью пациент может играть в игры разной степени сложности, которые помогают вернуть подвижность конечностей и восстановить нейронные связи в мозге. Система загружает все данные о занятиях в "облако", чтобы позволяет лечащему врачу иметь постоянный доступ к информации.
"Платформа EDNA это не просто набор игр, это уникальное устройство, которое обеспечивает отличную обратную связь. То есть не только пациент чувствует платформу, но и она "чувствует" пациента, фиксирует его прогресс и усложняет задания", - говорится в отчете университета. Аппарат EDNA проходит клинические испытания в одной из больниц Сиднея. Проверку проходит и компактная версия системы для использования дома.