10 Dekabr 2019 - 17:14 | Texnoloji yeniliklər
Yeni yaradılmış ev “ağıllı” ev cihazları, tənzimləyicilər və siqnal tətbiqetmələrindən ibarətdir. Bu ev daun sindromu olan insanların sərbəst şəkildə yaşaya bilmələri üçün xüsusi dizayn edilmiş  texnologiyalar ilə təchiz olunub.
“Ağıllı” ev platforması yaşayış üçün “ağıllı” qurğulardan və əşyalar İnterneti əsaslı tənzimləyicidən tutmuş daha sadə xatırlatmalara, görüləcək işlərin siyahısı və təlimatlara qədər bir sıra funksiyalardan ibarətdir.
“Mencap”ın icraçı direktoru Stiv Beker qeyd edir ki, insanların nail olmaq istədiyi əşyaların uzun siyahısı hazırlanıb və onların texnoloji həllərini tapmaq üçün “Vodafone” şirkətinə təhvil verilib. Bu siyahıda daun sindromlu insanlar üçün arzulanan və lazım olan hər şey öz əksini tapıb.
Böyük Britaniyanın bbcnews telekanalının verdiyi xəbərə görə, yeni texnologiya hər bir fərdi istifadəçi üçün öz ehtiyac və fərdi qabiliyyətlərinə uyğun olaraq aparat və proqram təminatı əsasında hazırlanıb. İnsanlar hər bir ehtiyac anında köməkçisinə video zəng edə bilirlər. Burada oyunlar oynamaq, əylənmək, musiqi dinləmək də mümkündür. Hətta xüsusi tətbiqetmədə verilən resept və hazırlanma qaydası əsasında rahatlıqla şirniyyatlar hazırlamaq da mümkündür.
Hazırda Birləşmiş Krallıqda 1,4 milyon daun sindromlu insan, hətta övladlarının köməyi olmadan sərbəst yaşamaq istəyən ahıllar belə “ağıllı” ev tətbiqetməsindən istifadə edə bilir.

Smart Home Creates Unprecedented Opportunities for People with Down Syndrome
The new home consists of smart home devices, controllers, and alarm applications. This house is equipped with specially developed technologies so that people with Down syndrome can live freely.
A “smart” home platform includes a number of functions: “smart” devices for living, from the Internet regulator of things to simpler reminders, a to-do list and instructions for living.
Mencap CEO Steve Becker noted that a long list of things people want to achieve has been prepared and handed over to Vodafone to find technological solutions. This list reflects all the necessary and desirable for people with Down syndrome.
According to the British television channel bbcnews, a new technology based on hardware and software has been developed for each individual user in accordance with their needs and individual capabilities. Whenever necessary, people can call the "assistant" using video calls. Here, users will be able to play games, have fun, and listen to music. You can even prepare desserts comfortably based on this recipe and the order of preparation without special use.
Currently, there are about 1.4 million people with Down syndrome in the UK, including people who want to live free without the help of their children, can use the “smart” home application.