10 Dekabr 2019 - 17:14 | Texnoloji yeniliklər
Yeni yaradılmış ev “ağıllı” ev cihazları, tənzimləyicilər və siqnal tətbiqetmələrindən ibarətdir. Bu ev daun sindromu olan insanların sərbəst şəkildə yaşaya bilmələri üçün xüsusi dizayn edilmiş  texnologiyalar ilə təchiz olunub.
“Ağıllı” ev platforması yaşayış üçün “ağıllı” qurğulardan və əşyalar İnterneti əsaslı tənzimləyicidən tutmuş daha sadə xatırlatmalara, görüləcək işlərin siyahısı və təlimatlara qədər bir sıra funksiyalardan ibarətdir.
“Mencap”ın icraçı direktoru Stiv Beker qeyd edir ki, insanların nail olmaq istədiyi əşyaların uzun siyahısı hazırlanıb və onların texnoloji həllərini tapmaq üçün “Vodafone” şirkətinə təhvil verilib. Bu siyahıda daun sindromlu insanlar üçün arzulanan və lazım olan hər şey öz əksini tapıb.
Böyük Britaniyanın bbcnews telekanalının verdiyi xəbərə görə, yeni texnologiya hər bir fərdi istifadəçi üçün öz ehtiyac və fərdi qabiliyyətlərinə uyğun olaraq aparat və proqram təminatı əsasında hazırlanıb. İnsanlar hər bir ehtiyac anında köməkçisinə video zəng edə bilirlər. Burada oyunlar oynamaq, əylənmək, musiqi dinləmək də mümkündür. Hətta xüsusi tətbiqetmədə verilən resept və hazırlanma qaydası əsasında rahatlıqla şirniyyatlar hazırlamaq da mümkündür.
Hazırda Birləşmiş Krallıqda 1,4 milyon daun sindromlu insan, hətta övladlarının köməyi olmadan sərbəst yaşamaq istəyən ahıllar belə “ağıllı” ev tətbiqetməsindən istifadə edə bilir.

«Умные» дома создадут условия для независимой жизни людей с синдромом Дауна.
Новый дом состоит из «умных» домашних устройств, регуляторов и приложений сигнализации. Этот дом оснащен специально разработанными технологиями для того, чтобы люди с синдромом Дауна могли свободно жить.
«Умная» домашняя платформа включает в себя ряд функций: «умные» устройства для проживания, от интернет-регулятора вещей до более простых напоминаний, список дел и инструкций для проживания.
Исполнительный директор «Mencap» Стив Беккер отметил, что подготовлен длинный список вещей, которые люди хотят достичь, и передан компанию «Vodafone» для нахождения технологических решений. В этом списке нашли отражение все необходимое и желаемое для людей с синдромом Дауна.
Согласно британскому телеканалу bbcnews, для каждого индивидуального пользователя разработана новая технология на основе аппаратного и программного обеспечения в соответствии со своими потребностями и индивидуальными возможностями. При каждой необходимости люди могут звонить «помощнику» используя видео звонки. Здесь, пользователи смогут играть в игры, веселиться, и слушать музыку. Можно даже приготовить десерты с комфортом на основе данного рецепта и порядка приготовления без специального применения.
В настоящее время в Великобритании около 1,4 млн человек с синдромом Дауна, в том числе люди, которые хотят жить свободно без помощи своих детей, могут воспользоваться «умным» домашним приложением.