Eyni anda foton və elektronların xüsusiyyətlərindən istifadə edən ilk nanoölçülü cihaz hazırlanıb. Oksford Universitetinin alimləri tərəfindən hazırlanan cihaz hesablamaları on dəfələrlə sürətləndirməyə kömək edəcək.
İşıq sürətində olan hesablamalar tədqiqatçılar üçün cəlbedici olsa da çətin əldə edilən hədəf idi. Lakin hazırda alimlər buna yaxın olduqlarına əmin olublar. Kodlaşdırma və informasiyanın ötürülməsi üçün işıqdan istifadə bu proseslərin mümkün olan ən yüksək sürətlə baş verməsinə imkan verir. Alimlər işığın müəyyən proseslər üçün necə istifadə olunmasını göstərsələr də ənənəvi kompüterlərin elektron arxitekturası ilə qarşılıqlı təsir üçün kompakt cihaz mövcud deyildi.
hightech.fm saytının məlumatına görə, elektrik və işıq hesablamalarının uyğunsuzluğu qarşılıqlı təsirin müxtəlif həcmlərində olan elektron və fotonlar ilə işləyirlər. İşığın dalğa uzunluğu elektronların dalğa uzunluğundan çox olduğudan effektiv işləmə üçün elektron çiplər kiçik, optik çiplər böyük olmalıdır.
Bu problemin həlli üçün alimlər onları səthi-plazmatik polyariton vasitəsilə işığı nanoölçülü həcmə sıxmağa imkan verən konstruksiya hazırlayıblar. Enerji sıxlığının əhəmiyyətli dərəcədə artması ilə birlikdə ölçülərin kəskin azaldılması onlara məlumatların saxlanılması və hesablanması üçün foton və elektronların uyğunsuzluğunu aradan qaldırmağa imkan verir.
Onlar elektrik və ya optik siqnalları ötürdükdə foto və elektrosensiv maddənin vəziyyətinin iki fərqli molekulyar nizam arasında dəyişdiyini göstəriblər. Bundan əlavə, bu faza materialının vəziyyəti işıq və elektronika tərəfindən oxunub.

Появилось первое наноразмерное устройство, которое использует свойства фотонов и электронов одновременно. Оно разработано учеными из Оксфордского университета и поможет ускорить вычисления в несколько десятков раз.
Вычисления со скоростью света были заманчивой, но труднодостижимой целью для исследователей, но теперь ученые уверены, что приблизились к ней. Использование света для кодирования и передачи информации позволяет этим процессам происходить при предельной возможной скорости. Ученые уже показывали как можно использовать свет для определенных процессов, но компактного устройства для взаимодействия с электронной архитектурой традиционных компьютеров до сих пор не существовало.
Как сообщает hightech.fm, несовместимость электрических и световых вычислений обусловлена различными объемами взаимодействия, в которых работают электроны и фотоны. Электронные чипы должны быть небольшими для эффективной работы, в то время как оптические чипы должны быть большими, так как длина волны света больше, чем длина волны электронов.
Для решения этой проблемы ученые создали конструкцию, которая позволила им сжимать свет в наноразмерный объем через так называемый поверхностно-плазменный поляритон. Резкое уменьшение размеров в сочетании со значительным увеличением плотности энергии позволило им преодолеть несовместимость фотонов и электронов для хранения данных и вычислений.
Они показали, что при передаче электрических или оптических сигналов состояние фото- и электрочувствительного материала трансформируется между двумя различными состояниями молекулярного порядка. Кроме того, состояние этого фазового материала считывалось либо светом, либо электроникой.