Süni intellekt diaqnozun qoyulmasında həkimləri sıxışdıracaq
“CoBrain-Analytics” sistemi biometrik məlumatlar və tibbi alqoritmlərin toplanacağı platformadır. Həkimlər və alimlər üçün hazırlanmış sistem biomaterialın analizi ilə məşğul olacaq. Həkimdən bazaya analizlərin nəticələrini daxil etmək, süni intellektdən isə təhlil etmək və alternativ nəticə vermək tələb olunur. Analiz bir neçə saniyə ərzində aparılır.
meddaily.ru saytının məlumatına əsasən, platformada iş kabinetləri bulud sahələri formalaşdırılır. Burada istehsalçılar, həkimlər və alimlər birgə tədqiqatlar aparır, həmçinin böyük həcmli tibbi məlumatlar emal edilir. Platforma Rusiyanın toxuma, qan nümunələri və orqan kəsiklərinin saxlanıldığı biobankları və tibbi müəssisələri ilə əməkdaşlıq edir. Bu informasiya süni intellekt üçün modellər yaratmağa imkan verir.
“Basis Genotech Group”un baş direktoru Anton Aksyonov bildirir ki, insanın cari vəziyyətini anlamaq üçün 150-dən çox biomarker üçün qan analizi etmək lazımdır. Lakin konkret insan üçün normanı müəyyənləşdirmək məqsədilə yüzlərlə parametr üzrə onlarla genetik analiz keçirmək tələb olunur.
Onun sözlərinə görə, dəqiq diaqnoz qoymaq və xəstəliklərin inkişaf risklərini proqnozlaşdırmaq üçün əldə olunmuş bütün informasiyanı müqayisə etməyi yalnız yüksəkixtisaslı həkimlər bacarırlar. Buna görə də böyük həcmli məlumatlarla işləyə bilən, yüzlərlə parametr əsasında müxtəlif xəstəliklərin inkişafı ehtimalını proqnozlaşdıran sistemlər, xüsusilə profilaktika sahəsində, şübhəsiz ki, həkimlərə böyük kömək olacaq.

Artificial intelligence may displace doctors in the diagnosis
CoBrain-Analytics - a platform for doctors and scientists on which biometric data and medical algorithms will be collected - will deal with the analysis of biomaterial. The physician is required to enter the analysis results into the database, and the artificial intelligence is required to analyze and provide an alternative conclusion. Analysis takes place in a few seconds.
On the platform, workrooms are formed - cloud spaces where developers, doctors and scientists conduct joint research, and also large amounts of medical data are processed, meddaily.ru reports. The platform cooperates with biobanks and medical institutions of Russia, which store tissue, blood, and sections of organs. This information allows you to create models for artificial intelligence.
Commented by Anton Aksenov, CEO of Basis Genotech Group: “For example, to understand the current state of a person, it is necessary to conduct a blood test for more than 150 biomarkers. However, in order to find out what is normal for a particular person, to understand his predisposition to one or another conditions, it is necessary to conduct genetic analysis on several dozens, and even hundreds of parameters.
According to him,  to compare all the information received in order to make an accurate diagnosis and predict the risks of developing diseases, units of very highly qualified doctors can. Therefore, of course, systems that could handle such a huge amount of data - based on hundreds of parameters to make predictions of the likelihood of various diseases, would certainly be of great help, especially in the field of prevention."