“İqtisadi və statistik tədqiqatlarda innovasiyaların tətbiqi” mövzusunda konfrans keçirildi
Noyabr ayının 22-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin Elmi-Tədqiqat və Statistik İnnovasiyalar Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “İqtisadi və statistik tədqiqatlarda innovasiyaların tətbiqi” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirildi.
Plenar iclasda AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev “Rəqəmsal iqtisadiyyat sektorlarının innovativ perspektivlərinin qiymətləndirilməsi məsələləri” mövzusunda çıxış etdi. Məruzəçi müasir dövrün iqtisadiyyatının innovasiya və yüksək texnologiyaların tətbiqi ilə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırdı. O, bildirdi ki, dünyada həyata keçirilən iqtisadi siyasətin və islahatların davamlılığını təmin etmək üçün yeni iqtisadi inkişaf strategiyaları hazırlanır.
Məruzəçi hazırkı dövrdə informasiya, texnologiya və biliyin geniş tətbiqi nəticəsində inkişaf edən rəqəmsal innovasiya iqtisadiyyatının səviyyəsinin qiymətləndirilməsinə cid­di ehtiyac yarandığını, ona görə də rəqəmsal iqtisadiyyat sektorlarının inkişaf səviyyəsinin obyektiv qiymət­lən­di­ril­məsi üçün müxtəlif səviyyələrdə indikatorlar sisteminin işlənməsinə zərurət duyulduğunu vurğuladı.
Ə.Əliyev rəqəmsal innovativ iqtisadiyyat göstəriciləri və indeksləri haqqında məlumat verdi. 2019-cu ildə Qlobal İnnovasiya İndeksinin hesabatı üzrə 130-a yaxın ölkələrdə Azərbaycanın 84-cü reytinqlə 0–100 şkalasında 30.21 xala malik olduğunu bildirdi. O, rəqəmsal iqtisadiyyat sektorlarının səviyyəsinin qiymətləndirilməsinə regional və sahəvi yanaşmanın xü­su­siyyətləri ilə yanaşı, rəqəmsal innovativ iqtisadiyyatın səviyyəsinin qiymətləndirilməsində müxtə­lif yanaşmaların, göstərici-indikatorların, metodikaların, indekslərin mövcudluğunu da diqqətə çatdırdı.
Konfrans öz işini iqtisadi tədqiqatlarda innovasiyalar, statistik istehsal proseslərində innovasiyaların tətbiqi, sosial, iqtisadi proseslərin modelləşdirilməsi (ekonometriya), rəqəmsal iqtisadiyyata keçid perspektivləri (transformasiya) mövzuları üzrə bölmə iclasları ilə davam etdirdi.
Bölmə iclasında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun böyük elmi işçisi Roza Şahverdiyeva İnnovasiya proseslərinin və strukturlarının informasiya təminatının təkmilləşdirilməsistiqamətləri haqqında məruzə ilə çıxış etdi.

Состоялась конференция на тему: «Применение инноваций в экономических и статистических исследованиях»
25 Ноябрь 2019 - 12:00 | Конференции, собрания
22 ноября состоялась научно-практическая конференция на тему: «Применение инноваций в экономических и статистических исследованиях», организованная Государственным Комитетом по Статистике Азербайджанской Республики и Центром научных исследований и статистических инноваций.
На пленарном заседании заведующий отделом Института информационных технологий НАНА, доктор философии по экономике, доцент Аловсат Алиев выступил на тему «Вопросы оценки инновационных перспектив секторов цифровой экономики». Докладчик отметил, что современная экономика развивается с применением инноваций и высоких технологий. Он отметил, что для обеспечения устойчивости проводимой в мире экономической политики и реформ, разрабатываются новые стратегии экономического развития.
Докладчик добавил, что в настоящее время в результате широкого внедрения информации, технологий и знаний возникла серьезная потребность в оценке уровня развивающейся цифровой инновационной экономики, и поэтому, он подчеркнул необходимость разработки системы индикаторов на различных уровнях для объективной оценки уровня развития секторов цифровой экономики.
А.Алиев проинформировал о показателях и индексах цифровой инновационной экономики.  Он сообщил, что в 2019 году, по отчету Глобального индекса инноваций среди 130 стран Азербайджан занимает 84-ое место, а по продольной шкале 0-100 занимает 30.21. Он отметил, что наряду с характеристиками регионального и отраслевого подхода к оценке уровня секторов цифровой экономики, существует множество подходов, индикаторов, методик, индексов к оценке уровня цифровой инновационной экономики.
Конференция продолжила свою работу секционными заседаниями на темы: инновации в экономических исследованиях, внедрение инноваций в статистические производственные процессы, моделирование социальных, экономических процессов (эконометрия), перспективы перехода к цифровой экономике (трансформация).
На заседании секции выступила старший научный сотрудник Института информационных технологий НАНА Роза Шахвердиева с докладом «Направления совершенствования информационного обеспечения инновационных процессов и структур».