“İqtisadi və statistik tədqiqatlarda innovasiyaların tətbiqi” mövzusunda konfrans keçirildi
Noyabr ayının 22-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin Elmi-Tədqiqat və Statistik İnnovasiyalar Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “İqtisadi və statistik tədqiqatlarda innovasiyaların tətbiqi” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirildi.
Plenar iclasda AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev “Rəqəmsal iqtisadiyyat sektorlarının innovativ perspektivlərinin qiymətləndirilməsi məsələləri” mövzusunda çıxış etdi. Məruzəçi müasir dövrün iqtisadiyyatının innovasiya və yüksək texnologiyaların tətbiqi ilə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırdı. O, bildirdi ki, dünyada həyata keçirilən iqtisadi siyasətin və islahatların davamlılığını təmin etmək üçün yeni iqtisadi inkişaf strategiyaları hazırlanır.
Məruzəçi hazırkı dövrdə informasiya, texnologiya və biliyin geniş tətbiqi nəticəsində inkişaf edən rəqəmsal innovasiya iqtisadiyyatının səviyyəsinin qiymətləndirilməsinə cid­di ehtiyac yarandığını, ona görə də rəqəmsal iqtisadiyyat sektorlarının inkişaf səviyyəsinin obyektiv qiymət­lən­di­ril­məsi üçün müxtəlif səviyyələrdə indikatorlar sisteminin işlənməsinə zərurət duyulduğunu vurğuladı.
Ə.Əliyev rəqəmsal innovativ iqtisadiyyat göstəriciləri və indeksləri haqqında məlumat verdi. 2019-cu ildə Qlobal İnnovasiya İndeksinin hesabatı üzrə 130-a yaxın ölkələrdə Azərbaycanın 84-cü reytinqlə 0–100 şkalasında 30.21 xala malik olduğunu bildirdi. O, rəqəmsal iqtisadiyyat sektorlarının səviyyəsinin qiymətləndirilməsinə regional və sahəvi yanaşmanın xü­su­siyyətləri ilə yanaşı, rəqəmsal innovativ iqtisadiyyatın səviyyəsinin qiymətləndirilməsində müxtə­lif yanaşmaların, göstərici-indikatorların, metodikaların, indekslərin mövcudluğunu da diqqətə çatdırdı.
Konfrans öz işini iqtisadi tədqiqatlarda innovasiyalar, statistik istehsal proseslərində innovasiyaların tətbiqi, sosial, iqtisadi proseslərin modelləşdirilməsi (ekonometriya), rəqəmsal iqtisadiyyata keçid perspektivləri (transformasiya) mövzuları üzrə bölmə iclasları ilə davam etdirdi.
Bölmə iclasında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun böyük elmi işçisi Roza Şahverdiyeva İnnovasiya proseslərinin və strukturlarının informasiya təminatının təkmilləşdirilməsistiqamətləri haqqında məruzə ilə çıxış etdi.

A conference "The application of innovation in economic and statistical research"
On November 22, a scientific-practical conference was held on the theme: “Application of innovations in economic and statistical research”, organized by the State Committee on Statistics of the Republic of Azerbaijan and the Center for Scientific Research and Statistical Innovations.
At the plenary session, the head of department of the Institute of Information Technologies of ANAS, Ph.D., associate professor Alovsat Aliyev, spoke on the topic “Issues of assessing the innovative prospects of the sectors of the digital economy”. The speaker noted that the modern economy is developing with the use of innovation and high technology. He noted that to ensure the sustainability of economic policies and reforms in the world, new strategies for economic development are being developed.
The speaker added that as a result of the widespread introduction of information, technologies and knowledge, there is a serious need to assess the level of the developing digital innovation economy, and therefore, he emphasized the need to develop a system of indicators at various levels for an objective assessment of the level of development of the sectors of the digital economy.
A. Aliyev informed about the indicators of the digital innovation economy. He said that in 2019, according to the report of the Global Innovation Index among 130 countries, Azerbaijan ranks 84th, and on a longitudinal scale of 0-100 it occupies 30.21. He noted that along with the characteristics of a regional and sectoral approach to assessing the level of sectors of the digital economy, there are many approaches, indicators, methods, indices to assessing the level of the digital innovative economy.
The conference continued its work in breakout sessions on the topics: innovations in economic research, the introduction of innovations in statistical production processes, modeling of social, economic processes (econometrics), prospects for the transition to a digital economy (transformation).
At the meeting of the section, a senior researcher at the Institute of Information Technologies of ANAS, Roza Shakhverdiyeva, made a report "Directions for improving the information support of innovative processes and structures."