Oktyabrın 28-də Misirin Şarm-əl-Şeyx şəhərində öz işinə başlayan Ümumdünya Telekommunikasiya Konfransı davam edir. Tədbirdə ölkəmizi Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin, eləcə də nazirliyin Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin nümayəndələri təmsil edirlər.
Konfrans zamanı Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) 193 üzv dövlətinin nümayəndələri telekommunikasiya sahəsi üzrə yeni texnologiyalar, o cümlədən 2020-ci ildən geniş tətbiqi nəzərdə tutulan “5G” texnologiyasına yeni tezlik diapazonlarının ayrılması, peyk tətbiqi üçün yeni və təkmilləşdirilən texnologiyaların istifadəsini dəstəkləyən tənzimləmə tədbirləri kimi bir sıra məsələləri müzakirə edir. Həmçinin müxtəlif sahələrdə tətbiq olunacaq innovativ radiotexnologiyalar üçün radiotezliklərin müəyyənləşdirilməsi və onların tətbiqi zamanı qarşılıqlı maneə təsirlərinin yaranmaması üçün ölkələr arasında koordinasiya şərtlərinin müəyyən edilməsi və digər aidiyyəti məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılır. Konfrans zamanı gələcək texnoloji transformasiya perspektivləri də müzakirə olunur.
Sonda işçi qrupları tərəfindən hazırlanmış sənədlər komitələrdə təsdiqlənərək plenar iclaslara təqdim olunur. Bu, gələcəkdə yeni radiorabitə sistemlərində tətbiq ediləcək radiotezliklərin qlobal harmonizasiyasına şərait yaradır.
Ümumdünya Telekommunikasiya Konfransı həftə sonu öz işini bitirəcək.
Qeyd edək ki, Ümumdünya Telekommunikasiya Konfransı 4 ildən bir keçirilən yüksək səviyyəli tədbirdir. Zərurət yarandığı hallarda BTİ-nin radiorabitə qaydalarına, radiotezlik spektrinin və peyk orbitlərinin istifadəsini tənzimləyən beynəlxalq müqaviləyə yenidən baxılması onun səlahiyyətlərinə daxildir.
Xatırladaq ki, Azərbaycan qurumun fəaliyyətində yaxından iştirak edir. Belə ki, ilk dəfə olaraq Azərbaycan Rabitə Administrasiyasının 3 nümayəndəsinin namizədliyi Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının Telekomunikasiya Bürosunun Tədqiqat qruplarında rəhbər vəzifələrə təsdiq edilib.

Проходящая в Шарм-эш-Шейхе (Египет) Всемирная конференция коммуникации продолжает свою работу. Азербайджан на мероприятии представлен сотрудниками Министерства транспорта, связи и высоких технологий, а также Государственного управления радиочастот министерства.
В ходе конференции представители 193 государств-членов Международного союза электросвязи (МСЭ) обсуждают вопросы новых технологий в сфере радиосвязи, в частности, выделение радиочастот для технологии 5G, широкое внедрение которой предусматривается к 2020 году, новых диапазонных частот для станций на высотных платформах, а также регламентарные меры поддержки использования новых и усовершенствованных технологий для спутниковых применений. Также проводится обмен мнениями по определению радиочастот для инновационных радиотехнологий, внедряемых в различных областях, и установлению координации действий между странами при их внедрении и другим соответствующим вопросам. В рамках конференции также обсуждаются перспективы будущей технологической трансформации.
В заключение документы, подготовленные рабочими группами, утверждаются комитетами и выносятся на пленарные заседания. Это способствует глобальной гармонизации радиочастот, которые будут применяться в новых радиосистемах в будущем.
Всемирная конференция радиосвязи завершит свою работу в конце этой недели.
Отметим, что Всемирная конференция радиосвязи является мероприятием высокого уровня, проводимым каждые четыре года. При необходимости пересмотр правил радиосвязи МСЭ, международных договоров, регулирующих использование радиочастотного спектра и спутниковых орбит, также входит в его компетенцию.
Напомним, что Азербайджан активно участвует в работе организации. Так, впервые были утверждены кандидатуры 3 представителей Администрации связи Азербайджана на руководящие должности в исследовательских группах Бюро Коммуникации Международного союза электросвязи.