İsveçrə Sürix Ali Texniki Məktəbinin alimləri materialı yüksək temperatura qədər qızdırmadan müxtəlif növ şüşələrdən mürəkkəb sturukturlar yaratmağa imkan verən 3D-çap üsulu yaradıblar.
Şüşə, keramika və digər bu kimi materiallar nadir hallarda 3D-çapda istifadə olunur, çünki onlar nisbətən yüksək 1650° C-dən 4040° C-yə qədər ərimə temperaturuna malikdir. Bu çap prosesini daha çətin və bahalı edir.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, tədqiqatçılar problemin həllini təklif ediblər. Bu metod işığın rəqəmsal emalından istifadəni əhatə edir. Nəticə çapdan əvvəl şüşə prekursorundan tədarük yaratmaq və sonra yüksək temperaturda soyutmanı həyata keçirməkdən ibarətdir.
Daha sonra tədqiqatçılar məhlula polimerlər əlavə edərək onu lazımi yerlərdə işıqlandırıblar. Bu proses nəticəsində maye məhlulda bərk predmet yaranıb.
Alimlər predmeti polimeri yanaraq şüşə hisssəsi qalan pirolizə məruz qoyublar. Yaranan şüşənin şəffaflığı təxminən 85%, nisbi sıxlığı isə 95% təşkil edib.
Xatırladaq ki, daha əvvəl Harvarddakı Viss Universitetinin tədqiqatçıları səkkiz müxtəlif materialdan obyektləri çap edə və onların arasından saniyədə 50 dəfə keçə bilən yeni 3D-printeri təqdim ediblər.

Создан метод 3D-печати из стекла разных типов
Ученые из Швейцарской высшей технической школы Цюриха создали метод 3D-печати, который позволяет создавать сложные структуры из разных видов стекла, не нагревая при этом материал до высокой температуры.
Стекло, керамика и другие подобные материалы редко используются в 3D-печати, поскольку имеют сравнительно высокую температуру плавления — от 1 650 °С до 4 040 °С. Это делает процесс печати труд затратным и дорогим.
Как сообщает hightech.fm, исследователи предложили решение проблемы — их метод предполагает использование цифровой обработки света. Она заключается в том, чтобы перед началом печати создать заготовку из прекурсора стекла, а затем проводить высокотемпературный отжиг.
После этого исследователи добавили в раствор фото отверждаемые полимеры и осветили его в нужных местах. Благодаря этому процессу в жидком растворе образовался твердый предмет.
Ученые подвергли предмет пиролизу, при котором полимерная часть выгорела, а стеклянная осталась. Прозрачность получившегося стекла составляет примерно 85%, а относительная плотность — до 95%.
Напомним, что ранее исследователи из Университета Уисс в Гарварде представили новый 3D-принтер, который может печатать объекты из восьми разных материалов и переключаться между ними 50 раз в секунду