İsveçrə Sürix Ali Texniki Məktəbinin alimləri materialı yüksək temperatura qədər qızdırmadan müxtəlif növ şüşələrdən mürəkkəb sturukturlar yaratmağa imkan verən 3D-çap üsulu yaradıblar.
Şüşə, keramika və digər bu kimi materiallar nadir hallarda 3D-çapda istifadə olunur, çünki onlar nisbətən yüksək 1650° C-dən 4040° C-yə qədər ərimə temperaturuna malikdir. Bu çap prosesini daha çətin və bahalı edir.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, tədqiqatçılar problemin həllini təklif ediblər. Bu metod işığın rəqəmsal emalından istifadəni əhatə edir. Nəticə çapdan əvvəl şüşə prekursorundan tədarük yaratmaq və sonra yüksək temperaturda soyutmanı həyata keçirməkdən ibarətdir.
Daha sonra tədqiqatçılar məhlula polimerlər əlavə edərək onu lazımi yerlərdə işıqlandırıblar. Bu proses nəticəsində maye məhlulda bərk predmet yaranıb.
Alimlər predmeti polimeri yanaraq şüşə hisssəsi qalan pirolizə məruz qoyublar. Yaranan şüşənin şəffaflığı təxminən 85%, nisbi sıxlığı isə 95% təşkil edib.
Xatırladaq ki, daha əvvəl Harvarddakı Viss Universitetinin tədqiqatçıları səkkiz müxtəlif materialdan obyektləri çap edə və onların arasından saniyədə 50 dəfə keçə bilən yeni 3D-printeri təqdim ediblər.

A method of 3D printing of different types of glass
Scientists from the Swiss Higher Technical School of Zurich have created a 3D printing method that allows you to create complex structures from different types of glass without heating the material to a high temperature.
Glass, ceramics and other similar materials are rarely used in 3D printing, because they have a relatively high melting point - from 1,650 ° C to 4,040 ° C. This makes the printing process labor expensive and expensive.
According to hightech.fm, the researchers proposed a solution to the problem - their method involves the use of digital light processing. It consists in creating a blank from a glass precursor before printing, and then conducting high-temperature annealing.
After that, the researchers added cured polymers to the photo solution and illuminated it in the right places. Thanks to this process, a solid object is formed in the liquid solution.
Scientists subjected the subject to pyrolysis, in which the polymer part burned out, but the glass remained. The transparency of the resulting glass is approximately 85%, and the relative density is up to 95%.
Recall that earlier researchers from the University of Wiss at Harvard introduced a new 3D printer that can print objects from eight different materials and switch between them 50 times per second.