Fərdi bioprotez 10 saat ərzində çap ediləcək
Əl-ayaqları amputasiya edilmiş və bionik protez əldə etmək istəyən insanlar, adətən, onun hazırlanmasını uzun müddət gözləməli olurlar. Britaniyada sifariş edildikdən iki gün sonra müştəriyə çatdırılacaq protez hazırlanıb.
“Impact Hand” protezi Böyük Britaniyanin Uorvik (Warwick) Universiteti və bir sıra özəl şirkətlərinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanıb. Onlar “Ambionics” startapının təsisçisi Ben Rayanın ixtirasından ilhamlanıblar. Mühəndislər komandası əzələlərin hərəkət sensorlarını mühərrik və akkumulyatorla əlaqələndirən keçirici gümüş mürəkkəblər əsasında elektrik elementlərini əlavə edərək, Rayanın dizaynını təkmilləşdiriblər və qurğunun zahiri görünüşünü yaxşılaşdırıblar.
Bundan başqa, istehsalçılar sifarişçilərin onlarla əlaqə saxlaya, lazımi ölçüləri, rəng və başqa şəxsi parametrləri seçə bilmələri üçün sayt yaradıblar. Polimer əl protezi hərəkət edən baş barmaqla və sensorlara qoşulmuş, inteqrasiya edilmiş elektronika ilə birlikdə sifarişçinin ölçüləri üzrə 10 saat ərzində 3D-printerdə çap ediləcək.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, hazır protez istifadəçinin əl əzələlərinə qoşulmuş sensorlar siqnal verdikdə aktivləşir. Bu zaman baş barmaq predmeti tutaraq və ya onu buraxaraq, ovuca doğru və ya əks istiqamətdə hərəkət edir.
Bionik protezin hazırlanmasına Britaniya hökumət agentliyi “Innovative UK” təxminən 1,2 milyon dollar ayırıb. Hələ ki, protezin qiyməti və satışa çıxarılma tarixi haqda məlumat verilmir.

An individual bioprosthesis will be printed in 10 hours
People with amputated limbs who want a bionic prosthesis usually have to wait a long time for it to be made. In Britain, they developed a prosthesis that can be obtained within a couple of days after placing an order.
Impact Hand prosthesis was developed by a team of specialists from the University of Warwick and a number of private British companies, which were inspired by the invention of Ben Ryan, the founder of Ambionics startup. A team of engineers refined Ryan's design by adding electrical elements based on conductive silver ink that connect muscle sensors to motors and a battery, and also improved the look of the device.
In addition, the developers created a website so that customers could contact manufacturers, tell them the right sizes, choose a color and other personal parameters. A polymeric hand prosthesis will be printed on a 3D printer according to the size of the customer in 10 hours along with a moving thumb and all the built-in electronics, connected to sensors and drives, reports New Atlas.
When finished, the Impact prosthesis is activated when sensors connected to the muscles of the user's arm transmit a signal. Then the thumb moves either towards the palm of the hand or away from it, grabbing the object or releasing it, respectively.
The British government agency Innovative UK has allocated almost $ 1.2 million for the development of a bionic prosthesis. There is no information on how much the prosthesis costs or when it can be ordered.