“Vikipediya Asiya ayı” Vikipediyada keçirilən onlayn layihədir. Layihənin əsas məqsədi Asiya ölkələri və regionları (öz ölkən istisna olmaqla) haqqında məqalələr yaratmaq və həmin mövzuda olan məqalələri inkişaf etdirməkdir. Layihədə Vikipediyada qeydiyyatdan keçmiş istənilən istifadəçi iştirak edə bilər. Qaydalara uyğun olaraq, 4 və daha artıq məqalə yaradan istifadəçi digər ölkələrin istifadəçilərindən açıqcalar qəbul edəcək.
Ən çox məqalə yaradan istifadəçi isə “Vikipediya Asiya Səfiri” adına layiq görüləcək.
Qeyd edək ki, 2015-ci ildən həyata keçirilən bu layihə hər il noyabrın 1-dən 30-na kimi davam edir. Cari ilin noyabrın 12-nə olan məlumata görə, Vikipediyaya 18 nəfər iştirakçının 85 məqaləsi yerləşdirilib.

“Месяц Азии” - вики-марафон, проводимый в режиме онлайн для углубления взаимопонимания между азиатскими сообществами Википедии.
Основной целью проекта является создание статей о азиатских странах и регионах (за исключением их собственной страны) и разработка статей на эту тему. Проект открыт для всех, кто зарегистрирован в Википедии.
Согласно правилам, каждый участник, начавший 4 и более статей, имеет право получить открытку с тематическим дизайном от других стран-участниц.
Участников, создавших наибольшее количество статей, награждают званием посла Азии в Википедии.
Отметим, что этот проект, реализованный в 2015 году, проводится с 1 по 30 ноября каждого года. В этом году, до 12-го ноября опубликованы 85 статей 18 участников.