Nankin Universitetinin mühəndisləri insanın əlinin arxa tərəfinə yapışdırılıran incə ekranlı epidermal saat hazırlayıblar. Saatın üzərindəki rəqəmlər hətta günəş işığında görünəcək qədər parlaq, gərginlik isə dəriyə zərər verməmək üçün aşağıdır.
hightech.fm saytının məlumatına görə, saat üçün baza işıq saçan mikrozərrəciklərdən ibarət olan elektrolüminessensiya qatından hazırlanıb. Onlar gümüş nanoməftildə iki elastik elektrodun arasında yerləşdirilmiş dartılan dielektrik materiala tətbiq olunur.
Dielektrik material rezin polimerə daxil edilmiş keramika nanozərrəciklərindən istehsal edilib. Onlar elektrik sahəsini fosfor üzərində cəmləşdirmək xüsusiyyətinə malikdirlər, bu da onu aşağı gərginlikdə daha parlaq edir.
Hələ ki, hazırlanma təcrübə nümunəsi olsa da, tədqiqatçılar gələcəkdə bu cür displeylərin yumşaq robot texnikasında və beyin kompüter interfeyslərində istifadə edilə biləcəyini inanırlar.

Инженеры из Нанкинского университета создали эпидермальные часы — тонкий дисплей, который наклеивается на тыльную сторону руки человека. Цифры на нем достаточно яркие, чтобы их было видно даже при солнечном свете, а напряжение достаточно низкое для того, чтобы не наносить вред коже.
Как сообщает hightech.fm, основа для часов сделана из электролюминесцентного слоя, состоящего из светоизлучающих микрочастиц. Они нанесены на растягивающийся диэлектрический материал, расположенный между двумя гибкими электродами из серебряной нанопроволоки.
Диэлектрический материал изготовлен из керамических наночастиц, встроенных в резиновый полимер. Они обладают свойством концентрировать электрическое поле на люминофоре, делая его намного ярче при гораздо более низких напряжениях.
Пока разработка представляет собой опытный образец, но исследователи рассчитывают, что в будущем подобные дисплеи могут использоваться в мягкой робототехнике и в интерфейсах мозг-компьютер.