2016-cı ildə istənilən istifadəçi tərəfindən aktivləşdirilə bilən “Secret Conversations” funksiyasını istifadəyə verən “Facebook” şirkətinin mütəxəssisləri bu təhlükəsizlik sistemini səsli və videozənglər üçün sınaqdan keçirirlər.
hightech.fm saytının verdiyi məlumata əsasən, “Facebook” sosial şəbəkəsi “Secret Conversations” funksiyasının imkanlarını genişləndirməyi planlaşdırır. Mobil tətbiqlərin təhlili ilə məşğul olan jurnalist Ceyn Mançun Vonqun sözlərinə görə, sosial şəbəkə bu funksiya üzərindən səsli və videozəngləri sınaqdan keçirir.
“Secret Conversations” funksiyası “Messenger”də çatları kənar müdaxilələrdən qorumaq üçün onları şifrləməyə imkan verəcək. Sözügedən messencerdə “WhatsApp”da tətbiq edilmiş eyni şifrləmə texnologiyasından istifadə edilir.
Jurnalistlər iddia edirlər ki, “Messenger” mobil proqramında sözügedən funksiyadan istifadə üçün öz profil şəklinin üzərinə sıxmaq, “Secret Conversations” bölməsinə keçmək və bundan sonra onu aktivləşdirmək lazımdır. Nəticədə istifadəçi və mesajı qəbul edən şəxsdən başqa heç kim söhbətə müdaxilə edə bilməyəcək. Bundan başqa, mesajlaşma yalnız seçilmiş qurğuda görsənəcək.

В 2016 году Facebook запустила функцию Secret Conversations — cквозное шифрование чатов, которое может включить любой пользователь. Теперь социальная сеть тестирует эту систему безопасности для аудио- и видеозвонков.
По сообщению hightech.fm, cоциальная сеть Facebook планирует расширить возможности своей функции Secret Conversations. По словам журналистски Джейн Манчун Вонг, которая разбирает приложения, чтобы обнаружить невыпущенные функции, социальная сеть тестирует аудио- и видеозвонки через Secret Conversations.
Facebook запустила функцию Secret Conversations, которая дает возможность шифрования чатов в Messenger, чтобы защитить их от взлома. В приложении используется такое же шифрование, как в WhatsApp от Facebook.
Журналисты утверждают, что для использования функции в приложении Messenger нужно будет нажать на фотографию своего профиля, перейти в раздел Secret Conversations, а затем включить его. После этого никто, кроме пользователя и получателя, не сможет прочитать чат. Кроме того, разговор будет виден только на выбранном устройстве.