2016-cı ildə istənilən istifadəçi tərəfindən aktivləşdirilə bilən “Secret Conversations” funksiyasını istifadəyə verən “Facebook” şirkətinin mütəxəssisləri bu təhlükəsizlik sistemini səsli və videozənglər üçün sınaqdan keçirirlər.
hightech.fm saytının verdiyi məlumata əsasən, “Facebook” sosial şəbəkəsi “Secret Conversations” funksiyasının imkanlarını genişləndirməyi planlaşdırır. Mobil tətbiqlərin təhlili ilə məşğul olan jurnalist Ceyn Mançun Vonqun sözlərinə görə, sosial şəbəkə bu funksiya üzərindən səsli və videozəngləri sınaqdan keçirir.
“Secret Conversations” funksiyası “Messenger”də çatları kənar müdaxilələrdən qorumaq üçün onları şifrləməyə imkan verəcək. Sözügedən messencerdə “WhatsApp”da tətbiq edilmiş eyni şifrləmə texnologiyasından istifadə edilir.
Jurnalistlər iddia edirlər ki, “Messenger” mobil proqramında sözügedən funksiyadan istifadə üçün öz profil şəklinin üzərinə sıxmaq, “Secret Conversations” bölməsinə keçmək və bundan sonra onu aktivləşdirmək lazımdır. Nəticədə istifadəçi və mesajı qəbul edən şəxsdən başqa heç kim söhbətə müdaxilə edə bilməyəcək. Bundan başqa, mesajlaşma yalnız seçilmiş qurğuda görsənəcək.

Facebook plans to launch encrypted audio and video calls
In 2016, Facebook launched the Secret Conversations feature, an end-to-end chat encryption that anyone can turn on. Now the social network is testing this security system for audio and video calls.
The social network Facebook plans to expand the capabilities of its Secret Conversations feature. According to journalist Jane Manchun Wong, who parses apps to discover unreleased features, the social network is testing audio and video calls through Secret Conversations.
In 2016, Facebook launched Secret Conversations, a feature that encrypts messenger chats to protect them from hacking. The application uses the same encryption as WhatsApp from Facebook.
Recently, the social network announced its plans to implement end-to-end encryption in all of its products, including Instagram. However, the US authorities are concerned about the possibility of investigating cases of child sexual exploitation, terrorism and election interference that take place on the Facebook platform. So far, the final decision on the introduction of the function has not been made.
Journalists claim that to use the function in the Messenger application, you will need to click on the profile photo, go to the Secret Conversations section, and then turn it on. After that, no one except the user and the recipient will be able to read the chat. In addition, the conversation will only be visible on the selected device.