İstifadəçinin diqqətini cəmləyən “ağıllı eynək”lər hazırlanıb
“Narbis”in yeni “ağıllı eynək”lərinin iş prinsipi işdən yayınan istifadəçinin linzalarının qaraldılması və fikrini cəmləşdirdiyi halda yenidən parıldamasına əsaslanaraq diqqəti yaxşılaşdırmaq üçün hazırlanıb. Mütəxəssislər cihazdan kompüterdə işləyərkən, kitab oxuyarkən və ya ev tapşırıqlarını yerinə yetirərkən həftədə iki-üç dəfə yarım saat istifadə etməyi tövsiyə edir.
hightech.fm saytının verdiyi məlumata əsasən cihaz öncədən dəfələrlə sınaqlardan keçirilb. Eynəkdə hər qulağın arxasında və istifadəçinin başında biri olmaqla üç sensor yerləşdirilib.
NASA alqoritminə əsaslanan bu tətbiq insanın istirahətini, yayındırılmasını və diqqətini izləyir. Şirkət nümayəndələrinin sözlərinə görə, həm uşaqlar, həm də böyüklər eynəkdən asanlıqla istifadə edə bilərlər.
“Narbis” bunun tibbi cihaz olmadığını qeyd edir. Eynəyin standart qiyməti 690 dollardır və bunu şirkətin rəsmi saytı narbis.com-dan əldə etmək mümkündür.

Новые умные очки от компании Narbis отслеживают мозговую активность и в зависимости от концентрации пользователя затемняют или осветляют линзы. Смарт-очки разработаны для улучшения фокуса, их рекомендуют носить два-три раза в неделю в течение получаса во время чтения, работы на компьютере или выполнения домашних заданий.
По сообщению hightech.fm, новые смарт-очки наказывают пользователя, который отвлекается от работы, затемняя линзы. В случае, когда пользователь сконцентрирован, линзы осветляются. Устройство уже прошло предварительные тесты.
В очках используются три датчика — по одному за каждым ухом и один на голове пользователя. Приложение, работающее на основе алгоритма НАСА, отслеживает расслабление, отвлечение внимания и фокус человека. По словам представителей компании, очки легко могут использовать и дети, и взрослые, они могут быть полезны для выполнения домашних заданий, чтения и обучения. Компания рекомендует использовать очки два-три раза в неделю в течение 30 минут.
Компания Narbis отмечает, что это не медицинское устройство и что пользователь должен проконсультироваться с врачом, прежде чем одновременно использовать очки и лекарства по своему рецепту.