Londondan Ayın səthinə xüsusi cihaz göndəriləcək
10 oktyabr 2019-cu ildə Londonda “New Scientist Live” festivalı çərçivəsində “Spacebit” şirkətinin banisi və rəhbəri Pavlo Tanasyuk işçiləri ilə aya göndərmək istədiyi robot haqqında fikirlərini bölüşüb. Bu robot ayın səthinə çıxan ilk xüsusi cihaz olacaq. Həmçinin müvəffəqiyyət əldə edilərsə, digər kosmik cisimlərin səthində də mexaniki əzalardan istifadə edərək hərəkət edəcək.
Bu hadisə nəticəsində İngiltərə ABŞ, Rusiya və Çin ilə birlikdə ay səthinə çatmaq üçün vəzifələrini uğurla başa vuran dördüncü ölkə olacaq.
Dailytechinfo saytının məlumatına görə, çəkisi 1,3 kiloqramdan bir qədər az olan Spacebit Walking Rover” günəş işığı enerjisi ilə təchiz ediləcək.
Ayın səthindəki kiçik qravitasiya “Walking Rover”in kifayət qədər sürətli hərəkət etməsinə imkan verəcək. Robot ayın səthində “selfie şəkillərini çəkmək üçün istifadə ediləcək üçölçülü lazer skaneri LIDAR və iki HD kamera daxil olmaqla bir neçə sensorun köməyi ilə ətraf mühiti hiss edəcək. Bundan əlavə, ayın dərinliklərindən səthə çıxan lava “borular” ın birbaşa tədqiqatlarını aparmaq da mümkün olacaq.
“Hazırda ətrafı öyrənməliyik və digər planetlərdə mövcud qaynaqları araşdırmalıyıq. Bu bizə gələcəkdə Yer kürəsində bəşəriyyətin sabitliyini təmin etməyə imkan verəcək, - deyə P.Tanasyuk bildirib.

The first British module will deliver a miniature walking robot to the moon in 2021
On October 10, 2019 in London, as part of the New Scientist Live science festival, Pavlo Tanasyuk, the founder and head of Spacebit, shared his company's plans for sending a lander to the moon, which will deliver a miniature walking robot there. If successful, this robot will be the first device to use mechanical limbs instead of wheels to move on the surface of other cosmic bodies; in addition, the same robot will be the smallest of devices ever launched to the surface of the Moon.
Also, if the mission is successful, the Spacebit Walking Rover will be the first private device to reach the surface of the moon. In addition, this event will make Britain the fourth country in the world, together with the USA, Russia and China, which have successfully completed missions to reach the lunar surface. According to available information, the robot will be delivered to the moon using the Astrobotic's Peregrine lander descent module, which is scheduled to be sent into space using the Vulcan Centaur rocket launched from the cosmodrome at Cape Canaveral, Florida, USA in 2021.
Now we need to study the environment and explore the available resources on other planets, "says Tanasyuk," This will allow us to ensure the stability of the existence of humanity on Earth in the future. "