Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin “Radio-Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi” İstehsalat Birliyi tərəfindən ölkə ərazisində ilk dəfə Bakı şəhəri və Abşeron yarımadası ərazisində Avropanın DAB+ (Digital Audio Broadcasting) standartı ilə rəqəmli radionun test yayımı həyata keçirilib.
DAB+ standartlı rəqəmli radionun tətbiqi məqsədilə Bakı Teleqüllə Kompleksində baş stansiya avadanlıqları, 1 kVt-lıq rəqəmli radioverici və 1x6 konfiqurasiyalı antena sistemi quraşdırılaraq istismara verilib.
Nəticədə Azərbaycanda ilk dəfə olaraq, 26 avqust 2019-cu il tarixindən etibarən Bakı şəhəri və Abşeron yarımadası ərazisində 218,6 MHs (11B) tezliyində bir paketdə 12 radio proqramının – Azərbaycan radiosu, “İctimai” FM, “Araz” FM, “Radio Anten”, “Lider” FM, “Space” FM, “Media” FM, “Xəzər” FM, “Radio Qrup” şirkəti, “Avto Radio” FM, “Asan” FM, “Azad Azərbaycan” FM-in rəqəmli test yayımına başlanıb.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Dövlət Radiotezliklər İdarəsi tərəfindən aparılmış müvafiq radiomonitorinq işləri nəticəsində rəqəmli radio siqnalının Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasının bütün ərazisində inamlı qəbulu müəyyən edilib.
Hazırda DAB+ standartlı rəqəmli radio FM diapazonunda yayımlanan analoq radio ilə paralel yayımlanır. Gələcəkdə Azərbaycanda DAB+ standartını dəstəkləyən radioqəbuledicilərin istifadəsi geniş yayılarsa, bölgələrdə də rəqəmli radio yayımlana bilər.
Ölkəmizdə DAB+ standartlı rəqəmli radio yayımına başlanılmasına dair məlumatlar Cenevrədə Avropa Yayım Birliyində fəaliyyət göstərən, DAB standartlı rəqəmli radio yayımı üzrə dünyada ən nüfuzlu təşkilat olan “WorldDAB” Forumunun məlumat bazasında və “www.worlddab.org” rəsmi internet informasiya ehtiyatında yerləşdirilib. Belə ki, cəmi 27 ölkənin yer aldığı siyahıya Azərbaycanın da adı daxil edilib.
Qeyd edək ki, rəqəmli televiziya yayımında olduğu kimi, rəqəmli radio yayımında da radio proqramların bir paketdə yayımlanmaqla, bir tezlikdə qəbulu mümkündür.
Rəqəmli radio yayımı radiotezlik spektrindən daha səmərəli istifadəyə, radiosiqnalın daha inamlı qəbuluna, bir tezlik zolağında informasiyaların video, qrafik və mətn şəklində ötürülə bilməsinə imkan verir, həmçinin tək tezlikli şəbəkə (SFN) rejimində yayım üstünlüyünə malikdir.
Eyni zamanda, bu növ yayımın qəbuledicinin yerləşdiyi avtomobil, qatar və digər hərəkət edən obyektlərin sürətindən asılı olmayaraq radiosiqnalın əhatə dairəsinin istənilən nöqtəsində inamlı qəbul imkanı mövcuddur.
Məlumat üçün onu da bildirək ki, rəqəmli radionu məişət və avtomobillərdə qəbul etmək üçün DAB+ standartını dəstəkləyən qəbuledicilər tələb olunur. 2012-ci ildən sonra Avropada istehsal edilən avtomobillərdə DAB+ standartını dəstəkləyən radioqəbuledicilər mövcuddur. Onlara müvafiq proqram təminatı yükləməklə rəqəmli radionu qəbul etmək mümkündür.

Test of digital radio broadcasting in Baku and Absheron peninsula carried out successfully
The Radio and Television Broadcasting and Satellite Communications Production Association of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan for the first time in the country carried out test of digital radio broadcasting of the European standard DAB + (Digital Audio Broadcasting) in Baku and on the Absheron Peninsula.
In order to introduce the DAB + standard digital radio in the Baku TV tower, basic hardware of the station, a 1 kW digital radio transmitter and a 1x6 configuration antenna system were installed and commissioned.
As a result, for the first time in Azerbaijan on August 26, 2019, test of digital broadcasting of 12 radio programs - Azerbaijan Radio, Public FM, Araz FM, Radio Anten, Lider FM, Space FM, Media FM, Khazar FM, company Radio Group, Avto Radio FM, Asan FM, Azad Azerbaycan FM in one package on a frequency of 218.6 MHz (11B) began in Baku and on the Absheron Peninsula.
As a result of appropriate radio monitoring carried out by the State Administration of Radio Frequencies of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, a reliable  reception of a digital radio signal was ensured throughout the entire territory of Baku and the Absheron Peninsula.
Currently, the DAB + standard digital radio is broadcasting simultanously with the  analog FM broadcasting. With the widespread use of broadcasting receivers in Azerbaijan, in the future it will also be possible to broadcast digital radio in the regions of the country.
Information on the launch of the DAB + standard digital broadcasting in our country is available in the database of the world’s most influential international industry organization WorldDAB Forum operating in the European Broadcasting Union in Geneva, and on the official site www.worlddab.org. Thus, Azerbaijan has also been included in the list of 27 countries.
It should be noted that it is possible to broadcast and receive radio programs in one package in both digital television broadcasting and digital radio broadcasting.
Digital radio broadcasting provides more efficient use of the radio frequency spectrum, more reliable reception of radio signals, the transmission of information in video, graphic and text form on one frequency band, and also has the advantage of broadcasting in the Single Frequency Network (SFN) mode.
At the same time, this type of broadcasting enables reliable reception at any point in radio signal coverage area, regardless of the speed of the car, train and other moving objects in which the receiver is installed.
It should also be noted that to receive digital radio at home or in the car, you need receivers  supporting the DAB + standard. Cars produced in Europe after 2012 have  radio receivers supporting the DAB + standard. They can receive digital radio by  downloading the relevant software.