Çində hərbi əməliyyatlar üçün uçan boşqab təqdim olunub
Çin Dövlət Aviasiya Korporasiyası Tyanszin şəhərində keçirilmiş “China Helicopter Exposition 2019” sərgisində yeni məhsullarını təqdim edib. Digər yeniliklərin arasında “Super böyük ağ köpək balığı” adlı layihə çərçivəsində hazırlanmış, zahirən UNO-nu (uçan naməlum obyekt) xatırladan qurğu nümayiş etdirilib.
mignews.ru saytının məlumatına görə, o, 650 km/saata qədər sürət toplaya bilən, diskşəkilli formaya malik ikinəfərlik helikopterdir. İstehsalçıların sözlərinə əsasən, qurğu öz texniki xarakteristikalarına görə müasir uçuş aparatlarından heç də geri qalmır, hətta bir sıra parametrlər üzrə onları üstələyir.
Bəzi mütəxəssislərin fikrincə, istifadəyə verilsə belə, bu modelin geniş istifadə olunması ehtimalı azdır. Əvvəllər bu kimi uçuş aparatlarının təkmilləşdirilməsi ilə bağlı aparılan heç bir təcrübədə müsbət nəticələr əldə olunmayıb.

Китайская государственная авиационная корпорация на проходившей в городе Тяньцзин выставке China Helicopter Exposition 2019 представила свои свежие разработки. Среди прочих новинок посетители выставки смогли увидеть проект названный "Супервеликая Белая акула", внешне напоминающий НЛО.
Новинка представляет собой двухместный вертолет дискообразной формы, способный развивать скорость до 650 км/ч. По заявлению конструкторов, дисколет по своим техническим характеристикам ничуть не уступает многим современным летательным аппаратам, а в ряде параметров даже превосходит их.
По мнению некоторых экспертов, маловероятно что этот образец, даже в случае, если будет введен в строй, получит широкое распространение. По их словам, ранее все эксперименты по разработке подобных летательных аппаратов не приводили к положительным результатам.