ABŞ-ın Men ştatı Universitetinin mütəxəssisləri eyni vaxtda iki dünya rekorduna imza atıblar.
3D-printerdə 2,2 ton ağırlığında 7 metrlik gəmi çap edilib. Bu, indiyədək çap edilmiş ən böyük obyektdir, onun istehsalına 72 saat sərf olunub.
hightech.fm saytının məlumatına görə, Men Universitetinin Qabaqcıl Konstruksiyalar Mərkəzinin hazırlaması “Ginnes Rekordlar Kitabı”na düşüb. Alimlər dünyada ən böyük polimer 3D-printer prototipi hazırlayıblar və həmin printerdə 3D-çap texnologiyasının köməyilə ən böyük obyekt çap edilib.
Tədqiqatçılar öz fəaliyyətlərini genişləndirməyi planlaşdırırlar: printer uzunluğu 30, eni 6,7 və hündürlüyü 3 metrədək olan obyektləri çap etmək gücünə malikdir. Onlar, həmçinin plastik və ağacdan istifadə etməklə, gəmilər çap etmək niyyətindədirlər.
Hətta ABŞ ordusu da öz əsgərləri üçün bu printerin köməyi ilə cəmi bir neçə saniyə ərzində açıla bilən sığınacaqlar “çap etməyi” planlaşdırır.

На 3D-принтере напечатали корабль весом в 2 тонны
На 3D-принтере напечатали семиметровый корабль весом в 2,2 т. Это самый большой объект, который когда-либо печатали, его производство заняло 72 часа.
Центр передовых конструкций Университета штата Мэн побил два мировых рекорда Гиннеса — ученые создали самый большой в мире прототип полимерного 3D-принтера и напечатали на нем самый большой объект с помощью твердой 3D-печати — корабль весом 2,2 т.
Они планируют расширить свою деятельность — принтер способен печатать объекты длиной до 30 м, шириной 6,7 м и высотой до 3 м.
Исследователи планируют коммерциализировать свою деятельность: они будут печатать корабли с использованием пластика и дерева.
«Мэн — самый лесистый штат в стране, и теперь у нас есть 3D-принтер, чтобы использовать этот богатый ресурс», — отметили исследователи. Они также привлекли $20 млн для научных исследований, направленных на создание новых биоматериалов, пригодных для 3D-печати крупных объектов.