ABŞ-ın Men ştatı Universitetinin mütəxəssisləri eyni vaxtda iki dünya rekorduna imza atıblar.
3D-printerdə 2,2 ton ağırlığında 7 metrlik gəmi çap edilib. Bu, indiyədək çap edilmiş ən böyük obyektdir, onun istehsalına 72 saat sərf olunub.
hightech.fm saytının məlumatına görə, Men Universitetinin Qabaqcıl Konstruksiyalar Mərkəzinin hazırlaması “Ginnes Rekordlar Kitabı”na düşüb. Alimlər dünyada ən böyük polimer 3D-printer prototipi hazırlayıblar və həmin printerdə 3D-çap texnologiyasının köməyilə ən böyük obyekt çap edilib.
Tədqiqatçılar öz fəaliyyətlərini genişləndirməyi planlaşdırırlar: printer uzunluğu 30, eni 6,7 və hündürlüyü 3 metrədək olan obyektləri çap etmək gücünə malikdir. Onlar, həmçinin plastik və ağacdan istifadə etməklə, gəmilər çap etmək niyyətindədirlər.
Hətta ABŞ ordusu da öz əsgərləri üçün bu printerin köməyi ilə cəmi bir neçə saniyə ərzində açıla bilən sığınacaqlar “çap etməyi” planlaşdırır.

A ship weighing 2 tons was printed on a 3D printer
A seven-meter ship weighing 2.2 tons was printed on a 3D printer. This is the largest object that has ever been printed, and it took 72 hours to produce.
The Center for Advanced Designs at the University of Maine broke two Guinness world records - scientists created the world's largest prototype 3D polymer printer and printed the largest object using solid 3D printing on it - a ship weighing 2.2 tons.
They plan to expand their activities - the printer is capable of printing objects up to 30 m long, 6.7 m wide and 3 m high.
Researchers plan to commercialize their activities: they will print ships using plastic and wood.
“Maine is the most wooded state in the country, and now we have a 3D printer to use this rich resource,” the researchers noted. They also raised $ 20 million for research aimed at creating new biomaterials suitable for 3D printing of large objects.