Avtomatlaşdırılmış əl kiçik linza və güzgülərlə işləyəcək
Sinqapur Texnologiya Universitetinin alimləri tərəfindən əsası qoyulmuş “Eureka Robotics” şirkəti incə optik linza və güzgüləri çox dəqiq hərəkət etdirməyi bacaran yeni avtomatlaşdırılmış əl təqdim edib. Mühəndislərin sözlərinə görə, onu insan əli ilə müqayisə etmək mümkündür.
“Eureka Robotics” şirkəti optik linza və güzgüləri tutmaq və idarə etmək üçün nəzərdə tutulmuş avtomatlaşdırılmış altıoxlu manipulyator “Archimedes”i təqdim edib.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, əl müxtəlif ölçülü obyektivlər və güzgülər ilə, hətta onlardan ən kiçikləri ilə də işləyə bilir. Məsələn, o onları örtük çəkilməsi üçün qaba yükləmək və ya bir laboratoriyadan başqasına daşıya bilmək imkanına malikdir. Mühəndislər avtomatlaşdırılmış manipulyatorun prosesə tətbiqi ilə insanın qarşılıqlı təsirindən yaranan qüsurları aradan qaldırmağa kömək edəcəyinə əmindirlər.
“Onun dəqiqliyi obyektlərin yerləşdirilməsində millimetrin ondan bir hissəsi daxilindədir və idarəetmə alqoritmlərimiz sayəsində səliqəlidir”, – deyən şirkətinin həmtəsisçisi Fam Kuanq Kuon qeyd edib ki, məhz bu manipulyatorla onlar yerdəyişmələrin dəqiqliyini 10 mikron səviyyəyə qədər çatdırıblar.

Роботизированная рука может работать с крошечными линзами и зеркалами
Компания Eureka Robotics, основанная учеными из Сингапурского технологического университета представила новую роботизированную руку, способную аккуратно и точно перемещать тонкие оптические линзы и зеркала. Инженеры отмечают, что ее можно сравнить с человеческой рукой.
Компания Eureka Robotics представила Archimedes — шестиосевой роботизированный манипулятор, предназначенный для захвата и управления оптическими линзами и зеркалами.
Рука может работать с объективами и зеркалами разных размеров, даже самыми миниатюрными из них. К примеру, она может загружать их в лоток для нанесения покрытия или переносить из одной лаборатории в другую. Инженеры уверены, что внедрение роботизированного манипулятора в процесс может помочь устранить дефекты, вызванные взаимодействием человека.
«С этим манипулятором мы довели точность перемещений до уровня 10 микрон, — отметил соучредитель компании Фам Куанг Куон. — Его точность размещения объектов находится в пределах десятой доли миллиметра, но он делает это аккуратно благодаря нашим алгоритмам управления».