Avtomatlaşdırılmış əl kiçik linza və güzgülərlə işləyəcək
Sinqapur Texnologiya Universitetinin alimləri tərəfindən əsası qoyulmuş “Eureka Robotics” şirkəti incə optik linza və güzgüləri çox dəqiq hərəkət etdirməyi bacaran yeni avtomatlaşdırılmış əl təqdim edib. Mühəndislərin sözlərinə görə, onu insan əli ilə müqayisə etmək mümkündür.
“Eureka Robotics” şirkəti optik linza və güzgüləri tutmaq və idarə etmək üçün nəzərdə tutulmuş avtomatlaşdırılmış altıoxlu manipulyator “Archimedes”i təqdim edib.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, əl müxtəlif ölçülü obyektivlər və güzgülər ilə, hətta onlardan ən kiçikləri ilə də işləyə bilir. Məsələn, o onları örtük çəkilməsi üçün qaba yükləmək və ya bir laboratoriyadan başqasına daşıya bilmək imkanına malikdir. Mühəndislər avtomatlaşdırılmış manipulyatorun prosesə tətbiqi ilə insanın qarşılıqlı təsirindən yaranan qüsurları aradan qaldırmağa kömək edəcəyinə əmindirlər.
“Onun dəqiqliyi obyektlərin yerləşdirilməsində millimetrin ondan bir hissəsi daxilindədir və idarəetmə alqoritmlərimiz sayəsində səliqəlidir”, – deyən şirkətinin həmtəsisçisi Fam Kuanq Kuon qeyd edib ki, məhz bu manipulyatorla onlar yerdəyişmələrin dəqiqliyini 10 mikron səviyyəyə qədər çatdırıblar.

Robotic arm can work with tiny lenses and mirrors
Founded by scientists from Singapore University of Technology, Eureka Robotics has unveiled a new robotic arm that can accurately and accurately move thin optical lenses and mirrors. Engineers note that it can be compared with a human hand.
Eureka Robotics introduced Archimedes, a six-axis robotic arm designed to capture and control optical lenses and mirrors.
The hand can work with lenses and mirrors of different sizes, even the smallest of them. For example, she can load them into the coating tray or transfer them from one laboratory to another. Engineers believe that introducing a robotic arm into a process can help eliminate defects caused by human interaction.
“With this manipulator, we brought the accuracy of the movements to 10 microns,” said co-founder of the company Fam Quang Kuon. “Its accuracy in placing objects is within a tenth of a millimeter, but it does it neatly thanks to our control algorithms.”