İnsanabənzər robotların satışına başlanılır
Rusiyanın robotların istehsalı ilə məşğul olan “Promobot” şirkəti insanabənzər “Robo-C” adlı robotların satışına başladığını açıqlayıb. İlk dəfə bu robot aprel ayında keçirilmiş Skolkovo Robotics forumunda şirkət tərəfindən təqdim edilib.
“Robot tamamilə insanabənzər maşından ibarətdir. O, insanın emosiyalarını təqlid edir: göz, qaş, dodaq və digər “əzələlərini” hərəkət etdirə, həmçinin söhbət edə və suallara cavab verə bilir. Yeni texnologiya və patentlənmiş konstruksiya insanın 600-dən çox mikromimikasını təqlid etməyə imkan verir. Mütəxəssislərimiz komponent bazası yaradıblar, həmçinin süni dərinin yaradılması texnologiyasından istifadə ediblər”, – deyə şirkətin saytında dərc edilmiş xəbərdə qeyd olunur.
Şirkət nümayəndələri hesab edirlər ki, bu kimi robotlar insanla maşının qarşılıqlı əlaqəsində baryeri aradan qaldırmalı və insanların sıx toplaşdığı yerlərdə (məsələn, poçt şöbələri, banklar və ya bələdiyyə idarələrində) bir sıra əməkdaşları əvəz etməlidir. Bundan başqa, şirkət xüsusi sifarişçilər üçün robotlar istehsal etməyi planlaşdırır. Onlardan həmsöhbət və ya “ağıllı” ev sistemlərinə nəzarət edən köməkçi kimi istifadə ediləcək.
“Artıq hər kəs peşəkar və ya şəxsi istifadə üçün istənilən görünüşə malik robotu sifariş edə biləcək. Bununla, xidmət, təhsil və əyləncə sferalarında böyük bazar açırıq. Təsəvvür edin ki, Maykl Cordanın surəti basketbol forması satacaq, Aleksandr Puşkin isə muzeydə öz şeirlərini söyləyəcək”, – şirkətin direktorlar şurasının sədri Aleksey Yujakov söyləyib.
hitech.newsru.com saytının məlumatına görə, robotun qiyməti onun versiyasından asılıdır. Belə ki, bu, sifarişlə hazırlanmış və ya şablon üzə malik robot ola bilər. Birinci versiyanın hazırlanmasına 3 ay, digərinə isə 2 ay sərf olunur. Bundan başqa, sifarişçi robotun “bədən quruluşu”nu da seçə bilər. “Robo-C” baş və boyuna, ya da bədən və altlığa malik ola bilər, lakin istənilən halda yalnız onun başı hərəkət edəcək.
Qeyd edək ki, şirkət artıq “Robo-C” robotları üçün bir neçə sifariş alıb. Həmçinin “Promobot” müştərilərə xidmət göstərilməsi üçün belə robotlardan istifadə etməkdə maraqlı olan şirkətlərlə danışıqlar aparır.

Российская компания Promobot, занимающаяся разработкой и производством роботов, объявила о начале продаж роботов-компаньонов Robo-C, имеющих человеческую внешность. Впервые этот робот был представлен компанией в апреле на форуме Skolkovo Robotics.
«Робот представляет собой полностью антропоморфную машину. Он копирует эмоции человека: может двигать глазами, бровями, губами и другими «мышцами», а также поддерживать разговор и отвечать на вопросы. Технология, разработанная в Promobot, а также собственная запатентованная конструкция, позволяют воспроизводить свыше 600 вариантов микромимики человека, максимально реалистично имитируя его эмоции. Специалисты компании создали собственную компонентную базу, а также использовали свою технологию создания искусственной кожи», – говорится в сообщении, опубликованном компанией.
В Promobot считают, что такие роботы-компаньоны должны «снять барьер в человеко-машинном взаимодействии и заменить ряд сотрудников в местах повышенного скопления людей», например, в почтовых отделениях, банках или муниципальных учреждениях. Кроме того, компания планирует выпускать роботов для частных заказчиков, которые смогут использовать их в качестве собеседника или помощника, контролирующего системы «умного» дома.
«Каждый желающий теперь сможет заказать робота с любой внешностью – для профессионального или личного пользования. Тем самым мы открываем огромный рынок в сервисе, образовании и сфере развлечений. Представьте, что точная копия Майкла Джордана будет продавать баскетбольную форму, а Александр Пушкин — читать собственные стихи в музее», – заявил председатель совета директоров Promobot Алексей Южаков.
В свою очередь, руководитель отдела продаж Promobot Иван Колегов рассказал, что стоимость робота составляет от 1,2 до 3 млн рублей. Цена робота зависит от версии – это может быть робот с лицом, созданным по заказу (его изготовление занимает три месяца), либо робот с шаблонным лицом (на его создание уйдет два месяца). Помимо этого, заказчик может выбрать из нескольких вариантов «телосложения" робота: Robo-C может представлять собой просто голову с шеей, либо иметь торс и подставку, но подвижной в любом случае будет только его голова.
Как уточняется в сообщении, компания уже получила несколько частных заказов на роботов Robo-C. Также Promobot ведет переговоры с компаниями, заинтересованными в использовании подобных роботов для обслуживания клиентов.