İnsanabənzər robotların satışına başlanılır
Rusiyanın robotların istehsalı ilə məşğul olan “Promobot” şirkəti insanabənzər “Robo-C” adlı robotların satışına başladığını açıqlayıb. İlk dəfə bu robot aprel ayında keçirilmiş Skolkovo Robotics forumunda şirkət tərəfindən təqdim edilib.
“Robot tamamilə insanabənzər maşından ibarətdir. O, insanın emosiyalarını təqlid edir: göz, qaş, dodaq və digər “əzələlərini” hərəkət etdirə, həmçinin söhbət edə və suallara cavab verə bilir. Yeni texnologiya və patentlənmiş konstruksiya insanın 600-dən çox mikromimikasını təqlid etməyə imkan verir. Mütəxəssislərimiz komponent bazası yaradıblar, həmçinin süni dərinin yaradılması texnologiyasından istifadə ediblər”, – deyə şirkətin saytında dərc edilmiş xəbərdə qeyd olunur.
Şirkət nümayəndələri hesab edirlər ki, bu kimi robotlar insanla maşının qarşılıqlı əlaqəsində baryeri aradan qaldırmalı və insanların sıx toplaşdığı yerlərdə (məsələn, poçt şöbələri, banklar və ya bələdiyyə idarələrində) bir sıra əməkdaşları əvəz etməlidir. Bundan başqa, şirkət xüsusi sifarişçilər üçün robotlar istehsal etməyi planlaşdırır. Onlardan həmsöhbət və ya “ağıllı” ev sistemlərinə nəzarət edən köməkçi kimi istifadə ediləcək.
“Artıq hər kəs peşəkar və ya şəxsi istifadə üçün istənilən görünüşə malik robotu sifariş edə biləcək. Bununla, xidmət, təhsil və əyləncə sferalarında böyük bazar açırıq. Təsəvvür edin ki, Maykl Cordanın surəti basketbol forması satacaq, Aleksandr Puşkin isə muzeydə öz şeirlərini söyləyəcək”, – şirkətin direktorlar şurasının sədri Aleksey Yujakov söyləyib.
hitech.newsru.com saytının məlumatına görə, robotun qiyməti onun versiyasından asılıdır. Belə ki, bu, sifarişlə hazırlanmış və ya şablon üzə malik robot ola bilər. Birinci versiyanın hazırlanmasına 3 ay, digərinə isə 2 ay sərf olunur. Bundan başqa, sifarişçi robotun “bədən quruluşu”nu da seçə bilər. “Robo-C” baş və boyuna, ya da bədən və altlığa malik ola bilər, lakin istənilən halda yalnız onun başı hərəkət edəcək.
Qeyd edək ki, şirkət artıq “Robo-C” robotları üçün bir neçə sifariş alıb. Həmçinin “Promobot” müştərilərə xidmət göstərilməsi üçün belə robotlardan istifadə etməkdə maraqlı olan şirkətlərlə danışıqlar aparır.

02 October 2019 - 14:56 | Interesting information
The Russian company Promobot, engaged in the development and production of robots, announced the start of sales of Robo-C companion robots with a human appearance. This robot was first introduced by the company in April at the Skolkovo Robotics forum.
“The robot is a completely anthropomorphic machine. It copies human emotions: it can move the eyes, eyebrows, lips and other“ muscles ”, as well as maintain a conversation and answer questions. The technology developed in Promobot, as well as its own patented design, allows you to reproduce from above 600 variants of human micromimics, imitating his emotions as realistically as possible. The company's specialists created their own component base, and also used their technology to create artificial skin, "the report says enii, published on its website.
Promobot believes that such companion robots should "remove the barrier in human-machine interaction and replace a number of employees in crowded places", for example, in post offices, banks or municipal institutions. In addition, the company plans to produce robots for private customers who can use them as an interlocutor or assistant controlling the smart home system.
As specified in the message, the company has already received several private orders for Robo-C robots. Promobot is also negotiating with companies interested in using such robots to serve customers.
Recall that the company Promobot was founded in 2015 in Perm and soon became a resident of Skolkovo. According to the company's website, Promobot is now the largest manufacturer of autonomous service robots in Russia, Northern and Eastern Europe. The company's robots are shipped to several dozen countries, where they are used as consultants, guides and concierges.