Süni intellektlə bağlı tədqiqatların ilk sistematik icmalına istinadən, süni intellekt diaqnostika və diaqnostik vizualizasiya nəticələrinin interpretasiyası sahəsində dəqiqlik üzrə həkimlərdən heç də geri qalmır. Ekspertlər bunu nəzərə alaraq bildirirlər ki, gələcəkdə kompüterlər həkimləri birmənalı şəkildə sıxışdıracaq.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, mütəxəssislər diaqnostika sahəsində süni intellektdən istifadənin potensialının hələ sonadək öyrənilmədiyini də etiraf edirlər. İndiyədək süni intellekt və həkimlərin imkanlarının birbaşa müqayisəli tədqiqatları cəmi bir neçə dəfə aparılıb. Doğrudur, 69 tematik tədqiqatın analizinə əsaslanaraq demək olar ki, süni intellekt real həkimlərin göstəriciləri ilə müqayisə edilə bilən dəqiqliklə ən müxtəlif xəstəlikləri müəyyənləşdirə bilir.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu yaxınlarda tamamilə süni intellekt tərəfindən yaradılmış ilk vaksin təqdim olunub. Tezliklə kliniki sınaqları keçiriləcək qrip əleyhinə yüksək effektivliyə malik vaksini liqandların axtarışı alqoritmi kimi tanınan proqram yaradıb.
Bütün bunlar ekspertlərin proqnozlarının reallığa çevriləcəyinə inanmağa əsas verir. Lakin hələ süni intellektin həkimləri əvəz etməsindən söhbət gedə bilməz.

Researchers have tried to compare a live doctor and a computer
In the future, computers will definitely make doctors squeeze, experts predict. According to Remediium with reference to the first systematic review of research on artificial intelligence, in the field of diagnosis and interpretation of diagnostic imaging results, artificial intelligence is not inferior in accuracy to doctors.
But experts admit: the potential for using artificial intelligence in diagnostics is still not fully understood. To date, there have been too few direct comparative studies of the capabilities of artificial intelligence and doctors. True, based on an analysis of 69 case studies, we can say that artificial intelligence is able to determine a variety of diseases with accuracy comparable to that of real doctors.
Moreover, recently the first vaccine, fully developed by artificial intelligence, was born. Australian scientists at Flinders University have introduced a vaccine against high-performance flu, which will soon pass clinical trials. The vaccine was created by a program known as the Ligand Search Algorithm.