Süni intellektlə bağlı tədqiqatların ilk sistematik icmalına istinadən, süni intellekt diaqnostika və diaqnostik vizualizasiya nəticələrinin interpretasiyası sahəsində dəqiqlik üzrə həkimlərdən heç də geri qalmır. Ekspertlər bunu nəzərə alaraq bildirirlər ki, gələcəkdə kompüterlər həkimləri birmənalı şəkildə sıxışdıracaq.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, mütəxəssislər diaqnostika sahəsində süni intellektdən istifadənin potensialının hələ sonadək öyrənilmədiyini də etiraf edirlər. İndiyədək süni intellekt və həkimlərin imkanlarının birbaşa müqayisəli tədqiqatları cəmi bir neçə dəfə aparılıb. Doğrudur, 69 tematik tədqiqatın analizinə əsaslanaraq demək olar ki, süni intellekt real həkimlərin göstəriciləri ilə müqayisə edilə bilən dəqiqliklə ən müxtəlif xəstəlikləri müəyyənləşdirə bilir.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu yaxınlarda tamamilə süni intellekt tərəfindən yaradılmış ilk vaksin təqdim olunub. Tezliklə kliniki sınaqları keçiriləcək qrip əleyhinə yüksək effektivliyə malik vaksini liqandların axtarışı alqoritmi kimi tanınan proqram yaradıb.
Bütün bunlar ekspertlərin proqnozlarının reallığa çevriləcəyinə inanmağa əsas verir. Lakin hələ süni intellektin həkimləri əvəz etməsindən söhbət gedə bilməz.

В будущем компьютеры однозначно заставят врачей потесниться, предрекают эксперты. В области диагностики и интерпретации результатов диагностической визуализации искусственный интеллект не уступает по точности врачам.
Но специалисты признают: потенциал использования искусственного интеллекта в диагностике все еще остается не до конца изученным. На сегодняшний день проведено слишком мало прямых сравнительных исследований возможностей искусственного интеллекта и врачей. Правда, исходя из анализа 69 тематических изысканий, можно сказать, что искусственный интеллект способен определять самые разные заболевания с точностью, сравнимой с показателями реальных врачей.
Более того, недавно на свет появилась первая вакцина, полностью разработанная искусственным интеллектом. Австралийские ученые из Университета Флиндерса представили вакцину против гриппа повышенной эффективности, которая скоро пройдет клинические испытания. Вакцину создала программа, известная как Алгоритм поиска лигандов.