Avstraliya hökuməti yollarda sükan arxasında sosial şəbəkələrdən istifadə edən sürücülərin şəklini çəkən kameralar quraşdırıblar. Sözügedən texnologiya hələki yalnız ölkənin bir ştatında sınaqdan keçiriləcək və qanunu pozanlar 230 dollar məbləğində cərimələnəcək.
hightech.fm saytının məlumatına görə, Avstraliyanın yol təhlükəsizliyi üzrə ekspertləri smartfonlardan istifadə edən sürücülərin iştirakı ilə baş verən yol-nəqliyyat hadisələrinin sayının artmasından narahatdırlar. Onların iddiasına görə, telefonlardan istifadə edən sürücülərin qəzaya düşmə ehtimalı 4 dəfə çoxdur.
Dövlət rəsmilərinin sözlərinə görə, avtomobil idarə edərkən mobil telefondan istifadə etmək sərxoş vəziyyətdə sükan arxasında əyləşmək kimi təhlükə mənbəyi hesab olunur.
Hökumət ştatlardan birində mobil telefonlardan istifadə edən sürücüləri aşkar etmək üçün 45 kamera quraşdırmaq niyyətindədir. Daha sonra kameraların sayı artırılacaq.
Bu sistemlərdən hər biri iki kameradan ibarətdir. Onlardan biri avtomobilin nömrəsinin şəklini çəkir, ön şüşəyə tuşlanmış digər kamera isə sürücünün nə ilə məşğul olduğunu qeydə alır.

In Australia, the technology has evolved to give drivers a way to use phones
Australian authorities have installed cameras that will take pictures of drivers using social networks while driving. So far, technology will be tested in only one state of the country, and violators will be fined $ 230.
Australia's road safety experts are worried about the growing number of car accidents involving drivers using smartphones. They claim that drivers using telephones increase their chances of getting into an accident four times.
“It seems to us that drunk driving is on the same level as using a mobile phone while driving, and that’s why we want everyone to know that drivers can be arrested or fined for it anytime, anywhere,” authorities said countries.
The government intends to deploy 45 mobile phone detection cameras in one of the states. After that, the number of cameras will increase.
Each of these systems contains two cameras. One of them photographs the license plate of the car, and the second, with a high lens position, is aimed at the windshield and can fix what the driver’s hands are busy with.
Initially, AI is used to determine if the phone is in the photo. Then, photos with “suspected illegal behavior” are sent for human verification. If the assumption is confirmed, a fine of $ 230 will be sent to the driver.