AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev “Siqnalların Emalı və Süni İntellekt Sahəsində Nailiyyətlər” mövzusunda II beynəlxalq konfransın (Second International Conference on Advances in Signal Processing and Artificial Intelligence – ASPAI 2020) beynəlxalq proqram komitəsinin üzvü seçilib.
1-3 aprel 2020-ci il tarixlərində Almaniyanın paytaxtı Berlin şəhərində keçiriləcək konfransın əsas istiqamətlərinə süni intellekt alqoritmləri, intellektual sistem arkitekturaları, hibrid intellektual sistemlər, ekspert sistemlər, süni neyron şəbəkələri, qeyri-səlis məntiq və sistemləri, kompüter görməsi və nitqin tanınması, Soft Computing nəzəriyyəsi və tətbiqləri, virtual və əlavə reallıq, maşın təlimi və dərin təlim, eləcə də siqnalların emalının nəzəriyyə və metodları, rəqəmsal siqnal emalı, biotibbi, peyk və statistika siqnallarının emalı, xaotik və fraktal sistemlər, spektral analiz və s. daxildir.

Заведующий отделом института избран членом программного комитета международной конференции
Заведующий отделом Института информационных технологий, член-корреспондент НАНА Рамиз Алыгулиев избран членом программного комитета  II международной конференции «Обработка сигналов и достижения в области искусственного интеллекта» (Second International Conference on Advances in Signal Processing and Artificial Intelligence – ASPAI 2020).
Основными направлениями конференции, которая пройдет в Берлине (Германия) 1-3 апреля 2020 года, являются: алгоритмы искусственного интеллекта, архитектуры искусственного интеллекта, гибридные интеллектуальные системы, экспертные системы, искусственные нейронные сети, нечеткая логика и системы, компьютерное зрение и распознавание речи, теория и приложения Soft Computing, виртуальная и дополнительная реальности, машинное и углубленное обучение, а также теория и методы обработки сигналов, цифровая обработка сигналов, обработка биомедицинских, спутниковых и статистических сигналов, хаотические и фрактальные системы, спектральный анализ и т. д.