Yeni süni intellekt-diaqnost ürəyin bir döyüntüsü ilə çatışmazlığı aşkar etmək imkanına malikdir
Böyük Britaniyanın Surrey Universitetinin Sebastyan Massaronun rəhbərlik etdiyi alimlər komandası neyron şəbəkəsinə pasiyentlərin elektrokardioqrammasında (EKQ) ürək çatışmazlığı əlamətlərini tanımağı öyrədiblər. Diaqnostik sistemin işi dəqiqliyi və sürəti ilə fərqlənir. Belə ki, o, bir seansa 100% dəqiq diaqnoz qoyur. Bundan başqa, süni intellekt xəstəliyin ağırlıq dərəcəsini göstərən morfoloji xüsusiyyətləri müəyyən edə bilər.
Qeyd etmək lazımdır ki, dəqiqliyin 100 % olması ilə bağlı iddialara hələ ki, tənqidi yanaşmaq lazımdır. Hazırki mərhələdə süni intellekt minlərlə sağlam insanın və çatışmazlığın ağır formasına rast gəlinən pasiyentlərin EKQ-si üzərində sınaqlar keçirib. Buna görə də, neyroşəbəkə xəstə insanı sağlam insandan tamamilə dəqiq ayırd edir. Xəstəliyin hələ yenicə inkişaf etməyə başladığı və simptomların qeydə alınmadığı pasiyentləri tapmaq və onların EKQ-sını  əldə etmək daha çətin olduğuna görə neyroşəbəkənin bu insanlar üzərində sınaqlar aparması çətinləşir.
techcult.ru saytının məlumatına görə, S.Massaro hesab edir ki, süni intellekt-diaqnostu real işə cəlb etməzdən öncə hələ yüz və minlərlə test etmək lazımdır. Lakin o, bunun üçün nəzərdə tutulmayıb. Neyroşəbəkə hətta kiçik daşınan qadcetin toplaya biləcəyi kiçik həcmli məlumatların istifadəsi ilə sürət analizi üzrə optimallaşdırılmışdır. Bu, klinikalarda insanları uzun və yorucu müayinələrdən keçmək ehtiyacından qurtarmaq üçün lazımdır. İnsanların əvəzinə yığcam elektronika onların sağlamlıq vəziyyətini daim müşahidə edəcək.

Новый ИИ-диагност способен выявить недостаточность по единственному удару сердца
Команда ученых под руководством Себастьяна Массаро из Университета Суррея (Британия) научила нейронную сеть распознавать признаки сердечной недостаточности в ЭКГ пациентов. Поражают точность и скорость работы диагностической системы – она ставит 100 % точный диагноз всего за один сеанс. Более того, ИИ может определить и морфологические особенности, указывающие на степень тяжести заболевания.
Надо отметить, что утверждения о 100 % точности пока следует воспринимать критически. На текущем этапе ИИ прошел обучение на тысячах ЭКГ здоровых людей и пациентов с тяжелой формой недостаточности. И поэтому нейросеть абсолютно точно отличит здорового человека от больного, но как быть с теми, у кого заболевание только начало развиваться, и симптомы не выражены? Проблема заключается в том, что найти таких пациентов и заполучить их ЭКГ намного сложнее, а потому и обучать нейросеть просто не на чем.
Сам Массаро считает, что нужны еще сотни и тысячи тестов, прежде чем ИИ-диагноста можно будет привлекать к реальной работе. Но он для этого, строго говоря, и не предназначен. Нейрость оптимизирована именно под скоростной анализ с использованием малых объемов данных, которые может собрать даже маленький носимый гаджет. Это нужно, чтобы избавить людей от необходимости проходить долгое и утомительное обследование в клинических условиях. Вместо этого компактная электроника будут постоянно наблюдать за состоянием их здоровья.
Сами устройства для сбора биоданных уже есть и доступны широким массам пользователей. А вот ИИ для анализа собираемой информации пока в дефиците, что является узким местом цифровой диагностики. Разработка Массаро, как и проекты его коллег из других стран, поможет решить эту задачу.