Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Elm Fondu AMEA-da neft-qaz, neft-kimya sənayesi ilə bağlı aktual elmi və texnoloji problemlərin tədqiqi ilə məşğul olan alimlərin və yaradıcı kollektivlərin fəaliyyətini dəstəkləmək, onlara əlavə yaradıcılıq imkanları yaratmaq, elmi və innovativ tədqiqat işlərini stimullaşdırmaq məqsədilə 2019-cu il üçün növbəti qrant müsabiqəsi elan edib.
Müsabiqəyə 113 layihə təqdim olunub. Təqdim olunan layihələrin ekspertizası məqsədilə yeni tərkibdə Müsabiqə Komissiyası yaradılıb və Elm Fondunun Əsasnaməsinə uyğun olaraq layihələrin ekspertizası təşkil edilib.
Müsabiqə Komissiyasının və ekspertlərin yekun rəyləri nəzərə alınaraq, SOCAR-ın Elm Fondunun İdarə Heyətinin 24 iyul 2019-cu il tarixli qərarı ilə 26 elmi tədqiqat (ET), 1 xüsusi (XL) və 3 həvəsləndirici mükafat (HM) olmaqla 30 qrant layihəsi müsabiqənin qalibi elan olunub.
Qalib olan fundamental və tətbiqi xarakterli elmi tədqiqat layihələri arasında İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 13 saylı şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyevin təqdim etdiyi “Industry 4.0 konsepsiyası əsasında neft-qaz sənayesinin kiber-fiziki infrastrukturunun formalaşması və toplanmış məlumatların intellektual analizi texnologiyalarının işlənilməsi” və 2 saylı şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Yadigar İmamverdiyevin “NG-AI4Oil: Neft mədənləri üçün yeni nəsil süni intellekt texnologiyalarının işlənməsi” adlı layihəsi də var.

Projects of Institute’s staff are winners of SOCAR Science Foundation Grant Competition 2019
The Scientific Fund of the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) supports the activities of scientists and creative teams engaged in research of topical scientific and technological problems related to oil and gas, petrochemical industry. In order to provide additional creative opportunities, scientific and innovative research work at the ANAS  next grant competition for 2019 as announced.
113 projects were submitted to the competition. A new Competition Commission has been set up to review the submitted projects and a project review has been organized in accordance with the provisions of the Science Foundation.
Among the wining projects there are projects of Institute’s staff “The formation of the cyber-physical infrastructure of the oil and gas industry based on the concept of Industry 4.0 and Development of Intelligent Data Analysis Technologies” by Ramiz Aliguliyev, Head of the Department No. 13 and "NG-AI4Oil: Development of next-generation artificial intelligence technologies for oil fields" by Yadigar Imamverdiyev, Head of Department No.2.