“Google” şirkəti öz axtarış servisində İnternetdə lazımi informasiyanın axtarışını asanlaşdıran yeni funksiyanın sınaqlarına başlayıb.
4pda.ru saytının məlumatına əsasən, “Google” vasitəsilə informasiya axtarışında bir sıra istifadəçilər sorğuya görə saytlar açılan zaman səhifənin dərhal məqalədə cavabla birgə lazımi yerə yönəldilməsi, sonuncunun isə əlavə olaraq sarı rənglə göstərilməsi ilə rastlaşıblar. Qeyd olunan nümunələrdən məlum olur ki, açılan saytda 4K və 1440p formatı arasındakı fərq barədə sorğu verilən zaman mətndə təsvir ölçülərinin fərqinin göstərildiyi fraqment seçilir.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu funksiya 2018-ci ildən mobil qurğularda bir sıra AMP səhifələrinin açılması üçün istifadə olunur. Lakin indi yalnız “Chrome” brauzerində işləyən yeni funksiyadan “Google” axtarış sisteminin fərdi kompüterlər üçün nəzərdə tutulan versiyasında da istifadə mümkün olub.
“Google” əməkdaşlarının sözlərinə görə, hazırda yeni funksiyadan istifadəçilərin 5 faizi yararlana bilər. Onun qlobal istifadəyə veriləcəyi tarix barədə məlumat verilmir.

27 August 2019 - 14:29 | Internet-50
Google is testing in a proprietary search service a new feature that simplifies the search for relevant information on the Internet. It allows you to quickly find the answer to a question posed by a search engine in a large article. True, the innovation is not yet available to everyone.
When searching for information through Google, some users noticed that when opening sites from the results, the page moves immediately to the right place with the answer in the article, and the latter is additionally highlighted in yellow. In the presented examples, it is clear that when requesting the difference between 4K and 1440p, a fragment of text is immediately highlighted in the open site, which describes the difference between the two resolutions.
It is worth noting that this function has been working on mobile devices since 2018 when opening some AMP pages. However, it is now available in the desktop version of the search engine. It works only in the Chrome browser.
Google employees said that the new option is currently available to approximately 5% of users. The timing of the global release is not reported.