29-31 avqust tarixlərində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı, “Azercell” və “Microsoft” şirkətləri tərəfindən birgə reallaşdırılan “İ2B-İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində Şamaxıda “İnnocamp” innovasiya yay düşərgəsi təşkil olunacaq.
Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə keçiriləcək düşərgədə cari ildə Bakı, Naxçıvan, Lənkəran, Gəncə, Mingəçevir, Şəki, Sumqayıt, Sabirabad, Zaqatala, Şamaxı, Göyçay və Tovuz şəhərlərində baş tutmuş startap turlarının finalçıları iştirak edəcəklər. 18 komandanı təmsil edəcək 54 tələbə üçün marketinq, dizayn və təqdimatların hazırlanması üzrə təlimlər keçiriləcək. Onlara startap ekosistemi, ideyanı biznesə çevirməyin yolları barədə məlumat veriləcək.
Təlim, master klas və vorkşoplardan ibarət proqramın əsas hissəsi AMEA-nın Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının ərazisində baş tutacaq. Təlimlərdən sonra startapçılar öz layihələrini təqdim edəcək və milli finala vəsiqə qazananlar müəyyən olunacaq.
Qeyd edək ki, milli finalda ümumrespublika üzrə I, II və III yerlərin qalibləri müəyyənləşəcək və onlara ideyalarını biznesə çevirmək üçün maliyyə dəstəyi göstəriləcək.
“İnnocamp” çərçivəsində dövlət qurumlarının, 15 inkubasiya mərkəzinin, 4 texnoparkın, eləcə də bir sıra nüfuzlu İKT şirkətlərinin nümayəndələrinin və akseleratorların iştirakı ilə dəyirmi masalar təşkil olunacaq. Əsas məqsəd bu sahədə bilik mübadiləsi və ümumi ekosistemin formalaşdırılmasının müzakirə edilməsidir.
Düşərgədə həmçinin, iştirakçılar üçün əyləncə proqramı da nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, “İ2B-İdeyadan Biznesə” layihəsi ölkəmizdə startap hərəkatının formalaşdırılması, gənclərin biznes ideyalarına dəstək verilməsi, innovasiyaların və texnologiyaların təşviqinin genişləndirilməsi, innovativ ideyaların reallaşdırılması, eyni zamanda regionlarda biznes inkubasiya mərkəzlərinin yaradılması ənənələrinin formalaşdırılması məqsədilə həyata keçirilir.

Preparations for innovation summer camp InnoCamp to be held in Shamakhi started
An innovation summer camp InnoCamp will be organized in Shamakhi on August 29-31 within the framework of the project “From Idea to Business”, which is implemented jointly by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, the Regional Development Public Union of Heydar Aliyev Foundation, Azerbaijan Youth Foundation, the United Nations Development Programme, Microsoft Corporation and Azercell.
The finalists of the startup tours held this year in Baku, Nakhchivan, Lankaran, Ganja, Mingachevir, Shaki, Sumgait, Sabirabad, Zagatala, Shamakhi, Goychay and Tovuz will take part in the camp to be organized with the support of Shamakhi Region Executive Power. Trainings on marketing, design and preparation of presentations will be conducted for 54 students representing 18 teams. They will be informed about the startup ecosystem and ways to turn their ideas into business.
The main part of the program, which includes training, master classes and workshops, will take place at Shamakhi Astrophysical Observatory of the Azerbaijan National Academy of Sciences. After the trainings, startuppers will present their projects and participants who qualified to the republican final will be determined.
Note that in the National Final, winners of the first three places will be determined and they will receive financial support to turn their ideas into business.
Within the framework of InnoCamp, roundtables will be organized with the participation of government agencies, 15 incubation centers, 4 technoparks, as well as a number of leading ICT companies and accelerators. Their main goal is to share knowledge and discuss the formation of a common ecosystem in this area.
In addition to trainings, workshops and discussions, an entertainment program will also be organized for participants.
It is to be recalled that the project “I2B-From Idea to Business” is being implemented for the purpose of forming a startup movement in our country, supporting youth’s innovative business ideas, promoting the expansion of innovations and technologies, implementing new innovative ideas, as well as forming the traditions of creation business incubation centers in the regions.