Harvard Mühəndislik və Tətbiqi Elmlər Məktəbinin mühəndisləri süni əzələ və düz kontakt linzaların yaradılması texnologiyalarını birləşdirərək, obyektlərin şəkillərini insan gözünün gördüyü kimi çəkən yeni elektron linza hazırlayıblar.
hightech.fm saytının məlumatına görə, linza süni əzələlərin bərkidiliyi nazik, şəffaf dielektrik elastomerdən ibarətdir. Linza və əzələnin birgə qalınlığı 30 mk, qurğunun diametri təxminən 1 sm təşkil edir.
Yeni linza kiçik ölçülü nanostrukturların köməyilə görünən işığın bütün spektrini bir nöqtədə toplaya bilir. Bu, ona eynilə insan gözündə olduğu kimi, real vaxt rejimində fokusu dəyişdirməyə imkan verir. O, bəzi aspektlər üzrə insan gözünü üstələyir. Məsələn, sözügedən linza astiqmatizmə düzəlişlər edə bilir ki, bu da insan gözü üçün əlçatmazdır.
Tədqiqat müəllifləri məlumat veriblər ki, yaxın vaxtlarda yeni linzaların istehlak kameraları və cihazlarda tətbiq olunma ehtimalı son dərəcə azdır. Ehtimal olunur ki, yeni linzalar 10 il sonra istifadə ediləcək.

Engineers have created electronic lenses that work better than the human eye
Engineers from the Harvard School of Engineering and Applied Sciences combined the technology of creating artificial muscles and flat contact lenses and got a new electronic lens that allows you to take photos of objects as close to how the human eye sees them. This is stated in a message on the university website.
The lens consists of a thin, transparent dielectric elastomer to which artificial muscles are attached. Together, the lens and muscle have a thickness of only 30 microns, the diameter of the device is about 1 cm.
With tiny nanostructures, the new lens focuses and can collect the entire spectrum of visible light at one point. This allows her to change focus in real time - similar to how the human eye does it.
In some aspects, the new lens surpasses its natural prototype - for example, it can make corrections for astigmatism and image bias, which is inaccessible to the human eye.
The authors of the study note: the likelihood that new lenses will appear in consumer cameras and gadgets in the near future is extremely small - most likely, up to ten years will pass before the development is introduced.