Bakıda 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının açılış mərasimi keçirilib
Avqustun 5-də Bakı Konqres Mərkəzində 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının (IOI 2019) açılış mərasimi keçirilib. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mərasimdə iştirak edib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının iştirakçılarına ünvanladığı təbrik məktubunu oxuyub.
Tədbirdə Təhsil naziri, IOI 2019un sədri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə bu cür nüfuzlu tədbirin təşkilinin əhəmiyyətini qeyd edib. Nazir IOI 2019a kimi qət edilən uzun yoldan, görülən işlərdən danışıb. Bildirib ki, bu gün ölkənin təhsil sisteminin başlıca vəzifələrindən biri insan kapitalının inkişafına nail olmaq, eyni zamanda, İKT və virtual tədrisin, kompüter şəbəkə biliklərinin rolunun artırılmasını təmin etməkdir.
Ölkəmizin beynəlxalq olimpiada uğurlarından söz açan Təhsil naziri IOI 2019un Azərbaycanda keçirilməsinin informatika sahəsinin inkişafına töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Nazir qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla inkişaf edən Azərbaycan müxtəlif beynəlxalq və regional tədbirlərə ev sahibliyi edir. Cəmi iki həftə əvvəl Bakıda 15-ci Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalı baş tutub. 2012-ci ildə “Eurovision” mahnı müsabiqəsi, 2015-ci ildə birinci Avropa Oyunları, 2017-ci ildə IV İslam Həmrəyliyi Oyunları, 2016-cı ildən bəri Formula 1 yarışlarının Azərbaycan Qran-Prisi mərhələsi və bir çox digər tədbirlər Bakıda uğurla keçirilib.
Elm müsabiqələrinə qatılmağa və onların keçirilməsinə ölkədə xüsusi diqqət yetirildiyini bildirən Ceyhun Bayramov 47-ci Beynəlxalq Kimya Olimpiadasının 2015-ci ildə Bakıda təşkil olunduğunu və azərbaycanlı tələbələrin 2 medal qazandığını xatırladıb. Nazir vurğulayıb ki, bu cür tədbirlər xüsusilə gənclər arasında dostluq, sülh və mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafında böyük rol oynayır.
Ceyhun Bayramov deyib ki, beynəlxalq elmi olimpiadalar elmin populyarlaşdırılması vasitəsi olmaqla yanaşı, həm də təhsilin vacib bir vasitəsidir. Son 6 ildə məktəblilər bu olimpiadalardan 150-dən çox medal gətiriblər və bu sayın artacağı gözlənilir. Təhsil müddətində əldə olunan biliklərdən səmərəli istifadə etmək bu medalları qazanmaq qədər vacibdir. Bu gün dünya dördüncü sənaye inqilabında hansı bilik və bacarıqların tələb olunacağını müzakirə edir. Robototexnika, böyük məlumatlar, süni intellekt və avtomatlaşdırma gündəlik həyatımıza daxil olub. Belə bir dövrdə vacib məsələ kəşf edilən və ediləcək qabaqcıl texnologiyalardan bəşəriyyətin daha çox faydalanacağına əmin olmaqdır.
İnformatika üzrə ilk beynəlxalq olimpiadanın 30 il əvvəl Bolqarıstanda keçirildiyini xatırladan Təhsil naziri bu nüfuzlu tədbirə marağın ildən-ilə artdığını bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, “IOI” iştirakçılarının bir çoxu hazırda startap və innovasiya ilə məşğul olan aparıcı İT mütəxəssisləridir.
Nazir vurğulayıb ki, 1965-ci ildə Berklidə, Kaliforniya Universitetinin professoru, görkəmli Azərbaycan alimi Lütfi Zadə qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsi ilə elmdə inqilab etdi. O zaman yəqin ki, qeyri-səlis məntiqin gündəlik həyatımıza avtomobil, elektronika, tibb, nəqliyyat, telekommunikasiya və digər sahələrdəki texnologiyalar vasitəsilə daxil olacağını təsəvvürə gətirmək çətin idi. Lütfi Zadə bugünkü gənclər üçün elm və bəşəriyyətin gələcəyinə sadiqliyin bir rəmzidir.
Təhsil naziri Ceyhun Bayramov tədbirin Azərbaycanda keçirilməsində əməyi olan hər kəsə təşəkkür edib və 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının iştirakçılarına uğurlar arzulayıb.
ADA Universitetinin rektoru, IOI 2019un fəxri sədri professor Hafiz Paşayev bildirib ki, olimpiadanın təşkilində əsas məqsədlərdən biri informatika sahəsində qabiliyyətli gəncləri tanıtmaq və kompüter elmlərinin vacibliyini gənclərə çatdırmaqdır.
“Bu gün auditoriyada əyləşənlər növbəti 10-15 ildə texnoloji inkişafın meyillərini və gündəmini formalaşdıracaqlar. Buna görə də bizim bu tədbirə ev sahibliyi etməyimiz Azərbaycanın həm təhsil, həm də İT sektoruna dərin marağı, qayğısı və dəstəyini nümayiş etdirir”, - deyə rektor Hafiz Paşayev bildirib.
“Niyyətimiz bölgədə elmi araşdırmalar və innovasiya üzrə mükəmməllik mərkəzinə çevrilməkdir”, - deyən Hafiz Paşayev bu məqsədlə ADA Universiteti yanında gələcəkdə “Elm kəndi”nin qurulmasının nəzərdə tutulduğunu bildirib. Rektor ADA-da yaradılan Data Təhlili Tədqiqatı Mərkəzinin də artıq gənc istedadların diqqətini cəlb etdiyini söyləyib.
Hafiz Paşayev bu yarışın təşkilində Azərbaycan hökumətinə və dəstək olan digər tərəflərə xüsusi minnətdarlığını bildirib.
Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının prezidenti, professor Qreq Li IOI 2019un açılış bəyannaməsini diqqətə çatdırıb, yarışmanın dəyəri barədə söz açıb.
Olimpiadanın rəsmi qlobal sponsoru Acerin Rusiya, Şərqi Avropa və Türkiyə üzrə vitse-prezidenti Qriqori Nizovski AcerIOI” əməkdaşlığından danışıb.
Daha sonra IOI 2019un 88 ölkə və regiondan nümayəndə heyətləri təqdim edilib.
Açılış mərasimində 1989-cu ildən bəri keçirilən bütün Beynəlxalq İnformatika olimpiadalarının loqolarının əks olunduğu, IOInin rəsmi sponsoru Acerin fəaliyyətinə və Bakıya həsr olunmuş videoçarxlar nümayiş olunub.
Tədbir bədii hissə ilə davam etdirilib.
Xatırladaq ki, AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Novruz Məmmədovun imzaladığı Sərəncama əsasən 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının Təşkilat Komitəsinin üzvüdür.
IOI 2019 avqustun 11-dək davam edəcək. Ölkəmizdə ilk dəfə keçirilən Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında Azərbaycan komandası da daxil olmaqla, 88 ölkə və regiondan 600-dən çox şagird, müəllim və ekspertdən ibarət rəsmi nümayəndə heyətləri iştirak edirlər.
Olimpiada Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü, ADA Universiteti, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və digər dövlət qurumlarının dəstəyi ilə keçirilir. Olimpiadanın rəsmi qlobal sponsoru Acerşirkətidir. Bundan başqa, Azercell Telekom tədbirin İstedadların Rəqəmsal Sponsoru, PAŞA Bank isə İstedad sponsoru kimi dəstək verir. Bilik yarışmasının media tərəfdaşı İctimai Televiziyadır.

31st International Olympiad in Informatics officially opens in Baku
The opening ceremony of the 31st International Olympiad in Informatics (IOI) was held at the Baku Convention Center.
Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the event.
The event started with the performance of the national anthem of Azerbaijan.
Head of the Department for Humanitarian Policy Issues of the Presidential Administration Farah Aliyeva read out First-Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva’s congratulatory message to the event participants.
In his remarks, Chairman of IOI 2019 and Minister of Education Jeyhun Bayramov emphasized the importance of organizing such a prestigious event in Azerbaijan. He said that one of the main tasks of the country's education system was to reinforce human capital development and increase the role of ICT, virtual education and computer networking skills.
Minister Bayramov highlighted the achievements of Azerbaijani youth in the international Olympiad in informatics, adding that the organization of IOI 2019 in Azerbaijan would contribute to the development of informatics.
He noted that Azerbaijan, which was rapidly developing under the leadership of President Ilham Aliyev, had successfully hosted various international and regional events, including 15th Summer European Youth Olympic Festival “EYOF”, Eurovision song contest, First European Games, 4th Islamic Solidarity Games, Formula 1 Grand Prix. The minister emphasized that such events play a vital role in development of ties of friendship, peace and intercultural dialogue, especially among young people.
Rector of ADA University, honorary chairman of IOI 2019 Hafiz Pashayev said that one of the main goals of the Olympiad was to bring out the young talented people in the field of computer science and to communicate to the young people the importance of this sphere.
“International Olympiad in Informatics brings together the future leaders of computer science and IT industry. Those who are sitting in the auditorium today will shape the trends and agenda of the technological development in the next 10-15 years and therefore hosting this event is a sign of Azerbaijan’s deep interest, care and support both for the education sector as well as IT industry,” Hafiz Pashayev said.
“ADA University is a rapidly growing higher education institution in the region and our IT and Engineering School was set up with the purpose of cultivating young engineers, programmers and professionals in IT field, much needed for the development of “knowledge based-economy”. Our graduates nowadays work in global technological companies, such as Google, Oracle, Microsoft, and also help the local IT industry to grow. Each year we host, business case and start-up competitions and support best ideas of young people to become new success stories. This year we have also hosted the semi-finals and finals of the National Olympiad in Informatics, in accordance with IOI rules and standards,” he mentioned.
Rector Hafiz Pashayev noted that ADA’s vision was to become a center of excellence and hub for scientific research and innovation in the region. "For that purpose we plan to set up a Science village near to our university," he said, adding that the Center for Big Data Analytics Research of the ADA university had already gained attention of young talents in the country.
“In coming days you will have a chance to visit our “smart” and “green” campus in downtown Baku and learn more about our academic and research programs. I hope you will enjoy this visit and find out more about the scholarship opportunities at ADA University. I strongly believe that you will have a memorable summer in Baku and this competition will bring enjoyment to all of you,” Hafiz Pashayev said.
The rector extended special thanks to the Government of Azerbaijan and all those who supported them "in this wonderful endeavor".
IOI President, Professor of National Taiwan Normal University Greg Lee hailed the excellent organization of this year’s Olympiad in Azerbaijan and highlighted the importance of the event. “On behalf of IOI community we thank Azerbaijan for hosting this year’s IOI and ADA University for assistance in organizing this event in the Land of Fires,” IOI President said.
Grigory Nizovsky, Vice President of Acer for Russia, Eastern Europe and Turkey, official global sponsor of the Olympiad, praised the successful cooperation between Acer and IOI.
The IOI 2019 delegations representing 88 countries and regions were presented to the audience.
The event then featured the screening of videos highlighting the activity of official sponsors IOI, Acer as well as a video about Baku.
The event continued with a concert program.
Official delegations consisting of more than 600 pupils, teachers and experts from 88 countries and regions, including the Azerbaijani team have registered to participate in the International Olympiad in Informatics, which is being held in Azerbaijan for the first time.
Acer is the official global sponsor of the Olympiad. In addition, from local companies, the country’s leading mobile operator Azercell Telecom supports the event as the Digital Talent Sponsor and PASHA Bank as the Talent Sponsor. Public Television ITV (Ictimai Television) is the IOI’s key media partner.