“Panasonic” şirkəti uşaqlara onları əhatə edən dünyanı araşdırmağa kömək edən öyrədici “ağıllı” fənərini təqdim edib. Uşaq qurğunu onu maraqlandıran predmetə yönəldərək birinci düyməni basdıqda “PA!GO” həmin predmetin şəklini çəkəcək, obyekti tanıyacaq və dinamik vasitəsilə onun haqqında qısa məlumat verəcək.
hitech.vesti.ru saytının məlumatına görə, azyaşlı istifadəçi daha çox məlumat əldə etmək istəyərsə, ikinci düyməni basa bilər. Bu zaman “PA!GO” “Google Knowledge Graph” bilik bazası ilə əlaqə saxlayacaq və daha çox informasiya verəcək.
Qurğudan istənilən yerdə istifadə etmək mümkündür. “Ağıllı” fənər “Chromecast” funksiyasının köməyilə uşağın gün ərzində rastlaşdığı bütün bitkiləri, heyvanları, həşəratları və digər obyektləri “YouTube Kids” platforması vasitəsilə mövzuya uyğun öyrədici videolarla birlikdə böyük ekrana daşıya bilər. İstəkdən asılı olaraq, uşaqlar rastlaşdıqları predmetlərin təsvirlərini öz otaqlarının tavanına və ya divarlara proyeksiya edə biləcəklər. Bunu qurğunun dəstəyinə birləşdirilən mini-proyektorun köməyilə etmək olar.
“İstehsalçılar ümid edirlər ki, bu konsept sayəsində uşaqlar asudə vaxtı “udan” smartfonlar və digər qurğulardan uzaqlaşa biləcəklər və onları əhatə edən hər şey haqqında yeni biliklər əldə edərək, daha çox açıq havada olacaqlar”, – deyə şirkət nümayəndələri bildiriblər.
Mütəxəssislər “PA!GO”nun daha da təkmilləşdirilməsi üzərində çalışırlar. Kommersiya məhsulunun satışa çıxarılması tarixi və qiyməti barədə məlumat verilməyib.

Компания Panasonic анонсировала «умную» обучающую игрушку PA!GO, которая помогает детям исследовать окружающий их мир. Выглядит она как фонарик с двумя кнопками. Когда ребенок наведет PA!GO на заинтересовавший его предмет и нажмет на первую клавишу, устройство сделает снимок, распознает объект и зачтет короткое описание через встроенный динамик.
Если дошкольник захочет узнать больше, он может нажать на вторую кнопку, и тогда PA!GO свяжется с базой знаний Google Knowledge Graph и выдаст больше информации. Об этом Вестям.Hi-tech сообщили в пресс-службе Panasonic.
PA!GO можно использовать где угодно, а придя домой, дети смогут поделиться своими находками с родными и друзьями. Там с помощью функции Chromecast «умный фонарик» сможет вывести на большой экран все растения, животные, насекомые и другие объекты, которые встретились ребенку в течение дня — вместе с описаниями, связанными темами и подходящими обучающими видео в детской версии YouTube Kids.
При желании, дети смогут спроецировать изображения встретившихся им предметов на стены и потолок своей комнаты. Это можно сделать с помощью мини-проектора, прикрепляемого к рукоятке PA!GO.
«Разработчики надеются, что благодаря их концепту дети смогут оторваться от смартфонов и других устройств, поглощающих свободное время, и будут чаще бывать на открытом воздухе, узнавая новое обо всем, что их окружает», — сказали в компании.