Mobil telefonlardan istifadə piylənmə riskini artırır
Aparılan tədqiqatlara əsasən, smartfon qarşısında gün ərzində bir saatdan çox vaxt sərf edən insanlar piylənmənin inkişafı riski qrupundadır. Müəyyən edilib ki, telefon qarşısında 5 saat və daha çox vaxt keçirmiş tələbələr ona daha az vaxt sərf edən yaşıdları ilə müqayisədə çəki problemləri ilə 43% daha çox qarşılaşırlar.
meddaily.ru saytının məlumatına əsasən, artıq çəkiyə malik insanların təxminən 25%-i və tamamilə piylənmə ilə üzləşən insanların demək olar ki, 5%-i telefon qarşısında 5 saatdan çox vaxt sərf edirlər. Telefon asılılığı olan insanlar iki dəfə daha çox şirin içkilər içir, “fast food”, konfet yeyir və iki dəfə daha az idmanla məşğul olurlar.
Simon Bolivar Universitetinin alimlərinin sözlərinə görə, telefonlardan sıx istifadə az hərəkətli həyat tərzi ilə əlaqəlidir. Bu isə, yalnız çəki ilə bağlı problemlərə deyil, diabet, ürək xəstəlikləri, xərçəng, skelet-əzələ sistemi problemləri, hətta vaxtından əvvəl ölümlərə səbəb olur. Bununla yanaşı, günün qaranlıq vaxtlarında telefonlardan istifadə maddələr mübadiləsini, yuxunu pozur və özünü idarə etməni zəiflədir.

Если человек каждый день проводит не по одному часу, сидя со смартфоном, он находится в группе риска развития ожирения. Было установлено: студенты, проводившие по 5 часов и более с телефонами, на 43% чаще приобретали проблемы с весом по сравнению со сверстниками, сидевшими с телефоном меньше времени.
Примерно 25% человек с лишним весом и почти 5% лиц с полноценным ожирением тратили на телефон более 5 часов. Люди с зависимостью от телефона в два раза чаще пили сладкие напитки, ели фастфуд, конфеты и в два раза реже тренировались.
По словам ученых из Университета Симона Боливара, частое использование телефона связано с малоподвижным образом жизни, что грозит не только проблемами с весом, но диабетом, болезнями сердца, раком, проблемами со стороны скелетно-мышечной системы и даже преждевременной смертью. При этом известно, что использование телефонов в темное время суток нарушает обмен веществ, сон и ослабляет самоконтроль.