Mobil telefonlardan istifadə piylənmə riskini artırır
Aparılan tədqiqatlara əsasən, smartfon qarşısında gün ərzində bir saatdan çox vaxt sərf edən insanlar piylənmənin inkişafı riski qrupundadır. Müəyyən edilib ki, telefon qarşısında 5 saat və daha çox vaxt keçirmiş tələbələr ona daha az vaxt sərf edən yaşıdları ilə müqayisədə çəki problemləri ilə 43% daha çox qarşılaşırlar.
meddaily.ru saytının məlumatına əsasən, artıq çəkiyə malik insanların təxminən 25%-i və tamamilə piylənmə ilə üzləşən insanların demək olar ki, 5%-i telefon qarşısında 5 saatdan çox vaxt sərf edirlər. Telefon asılılığı olan insanlar iki dəfə daha çox şirin içkilər içir, “fast food”, konfet yeyir və iki dəfə daha az idmanla məşğul olurlar.
Simon Bolivar Universitetinin alimlərinin sözlərinə görə, telefonlardan sıx istifadə az hərəkətli həyat tərzi ilə əlaqəlidir. Bu isə, yalnız çəki ilə bağlı problemlərə deyil, diabet, ürək xəstəlikləri, xərçəng, skelet-əzələ sistemi problemləri, hətta vaxtından əvvəl ölümlərə səbəb olur. Bununla yanaşı, günün qaranlıq vaxtlarında telefonlardan istifadə maddələr mübadiləsini, yuxunu pozur və özünü idarə etməni zəiflədir.

The use of mobile phones and obesity are related
If a person spends every day for more than one hour sitting with a smartphone, he is at risk of developing obesity. As noted by The Daily Mail, it was found: students who spent 5 hours or more with phones, 43% more often got weight problems compared to peers who were sitting with the phone less time.
Approximately 25% of overweight people and almost 5% of people with complete obesity spent more than 5 hours on the phone. People with addiction to the phone drank sugary drinks twice as often, ate fast food, sweets and practiced twice as less.
According to scientists from Simon Bolivar University, the frequent use of the phone is associated with a sedentary lifestyle, which threatens not only weight problems, but diabetes, heart disease, cancer, problems of the musculoskeletal system and even premature death. It is known that the use of telephones in the dark breaks the metabolism, sleep and weakens self-control.