Avstraliyanın Flinders Universitetinin alimləri qripə qarşı yüksək effektivliyə malik vaksin hazırlayıblar. Tezliklə ABŞ-da kliniki sınaqlardan keçiriləcək vaksin süni intellekt – liqandların axtarışı alqoritmi kimi tanınan proqram tərəfindən yaradılıb. Liqandlar bioloji molekulla komplekslər yaradan birləşmələrdir.
meddaily.ru saytının məlumatına əsasən, insanların müalicəsinə imkan verən yeni vaksin tamamilə süni intellekt tərəfindən hazırlanmış ilk vasitədir. Alimlərin fikrincə, bu, tibb və farmakologiya sahələrində yeni eradır. Yeni vaksin bədənin qrip virusuna immun cavabını gücləndirən maddələrdən istifadə edir. O, il ərzində təxminən 240 könüllü üzərində sınaqdan keçiriləcək.
Qeyd edək ki, bu yaxınlarda Peterburq tədqiqatçıları insanı həm qrip, həm də respirator sinsitial virusdan müdafiə edən xüsusi vaksinlərin sınaq nəticələrini təqdim ediblər. Vaksinlər gəmiricilər üzərində sınaqdan keçirilərkən yalnız öz effektivliyini deyil, həm də təhlükəsiz olduğunu sübut edib.

Австралийские ученые из Университета Флиндерса разработали вакцину против гриппа повышенной эффективности, которая скоро пройдет клинические испытания в США. Вакцину создал искусственный интеллект - программа, известная как Алгоритм поиска лигандов. Лиганды - это соединения (иногда малая молекула), образующие комплексы с биологической молекулой (с ДНК, белком, клеточным рецептором) и, как результат, производящие определенные эффекты.
Вакцина - первое средство для лечения людей, разработанное полностью искусственным интеллектом. По мнению ученых, это новая эра в медицине и фармакологии. Новая вакцина использует адъюванты - вещества, усиливающие иммунный ответ тела на вирус гриппа. Ее должны проверять примерно в течение года на 240 добровольцах.
Кстати, петербургские исследователи представили результаты испытания особых вакцин - они одновременно защищают от гриппа (этот вирус лежит в основе вакцины) и от респираторно-синцитиального вируса (вызывает бронхиолит и пневмонию). Вакцины доказали не только свою эффективность, но и безопасность в экспериментах с грызунами.