GEANT qlobal tədqiqat və təhsil cəmiyyətinin xəritəsini təqdim edib
GEANT Assosiasiyası tədqiqat və təhsil məlumatlarının bir ölkədən digərinə ötürülməsinin, həmçinin qlobal cəmiyyət böyüdükcə şəbəkənin inkişafı tempinin təsvir olunduğu qlobal xəritəsinin yeni versiyasını təqdim edib.
1988-ci ildə Avropada TEN-34 şəbəkəsi ilə Atlantikaya qədər uzanan xətt ilə Avropa xəritəsi mövcud olmuşdur. Sonralar ilk GEANT layihəsi çərçivəsində 13 bağlantı ilə ilk müvafiq qlobal xəritə yaradılmışdır.
Qlobal əlaqələrin inkişafı, yeni regional layihələrin başlaması və sürətinin artması ilə bir neçə ildir istifadə olunan qlobal xəritənin əhatə dairəsi daha da genişlənmişdir.
Bu yaxınlarda qlobal xəritə yenidən nəzərdən keçirilmiş, GEANT-ın Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Tom Fryer tərəfindən TNC19 konfransının açılış mərasimində nümayiş etdirilmişdir.
Tom Fryer bildirib ki, xəritənin əvvəlki versiyasında olan əsas elementlərdən bir çoxu saxlanılmışdır. Xəritədə şəbəkəyə qoşulan ölkələri və hələ qoşulmadığı halda regional şəbəkələrə aid olan ölkələri görmək mümkündür.
Qeyd edək ki, GEANT və onun tərəfdaşları arasında qlobal əlaqələrin son nöqtələrinin dəqiq sürətini və yerləşdiyi məkanı bilmək üçün map.geant.org saytında interaktiv xəritə mövcuddur.

GEANT представила карту мирового научно-образовательного сообщества
Ассоциация GEANT представила новую версию глобальной карты для передачи данных исследований и образования из одной страны в другую, а также для глобального роста сети по мере роста мирового сообщества.
В 1988 году европейская карта с сетью TEN-34 в Европе была расширена до Атлантики. Позже был создан первый проект GEANT с первыми 13 соответствующими ссылками для создания глобальной карты.
Объем глобальной карты, используемой в течение нескольких лет, с развитием глобальных отношений, запуском новых региональных проектов и ростом скорости, расширился.
Недавно на церемонии открытия конференции TNC19 глобальная карта была пересмотрена заведующим Отделом международных отношений GEANT Томасом Фрайером.
Том Фрайер сказал, что многие ключевые элементы в предыдущей версии карты были сохранены. На карте можно увидеть страны, подключенные к сети, и, даже если они еще не подключены, к региональным сетям.
Отметим, что GEANT и его партнеры имеют интерактивную карту на map.geant.org для определения точной скорости и местоположения глобальных ссылок.