GEANT qlobal tədqiqat və təhsil cəmiyyətinin xəritəsini təqdim edib
GEANT Assosiasiyası tədqiqat və təhsil məlumatlarının bir ölkədən digərinə ötürülməsinin, həmçinin qlobal cəmiyyət böyüdükcə şəbəkənin inkişafı tempinin təsvir olunduğu qlobal xəritəsinin yeni versiyasını təqdim edib.
1988-ci ildə Avropada TEN-34 şəbəkəsi ilə Atlantikaya qədər uzanan xətt ilə Avropa xəritəsi mövcud olmuşdur. Sonralar ilk GEANT layihəsi çərçivəsində 13 bağlantı ilə ilk müvafiq qlobal xəritə yaradılmışdır.
Qlobal əlaqələrin inkişafı, yeni regional layihələrin başlaması və sürətinin artması ilə bir neçə ildir istifadə olunan qlobal xəritənin əhatə dairəsi daha da genişlənmişdir.
Bu yaxınlarda qlobal xəritə yenidən nəzərdən keçirilmiş, GEANT-ın Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Tom Fryer tərəfindən TNC19 konfransının açılış mərasimində nümayiş etdirilmişdir.
Tom Fryer bildirib ki, xəritənin əvvəlki versiyasında olan əsas elementlərdən bir çoxu saxlanılmışdır. Xəritədə şəbəkəyə qoşulan ölkələri və hələ qoşulmadığı halda regional şəbəkələrə aid olan ölkələri görmək mümkündür.
Qeyd edək ki, GEANT və onun tərəfdaşları arasında qlobal əlaqələrin son nöqtələrinin dəqiq sürətini və yerləşdiyi məkanı bilmək üçün map.geant.org saytında interaktiv xəritə mövcuddur.

Mapping the global R&E community
The GEANT Association has introduced a new version of the global map illustrated data moving from one country to another and evolvement of networking as the global community has grown.
In 1998 for example, with the TEN-34 network in Europe, there was simply a European map with a single line extending into the Atlantic! A few years later under the first GÉANT project, we had our first proper global map with 13 connections totalling just over 20Gbps.
Recently, the global map has been revised, demonstrated on the opening day of TNC19 by Head of International Relations, Tom Fryer. Many of the key elements of the old map remain. You can see which countries are connected, and which belong to regional networks if not yet connected; you can see the approximate value of capacity between GÉANT and other world regions and countries.
And for when you need to know the exact speed and location of endpoints of global links between GÉANT and our partners around the world, there is the interactive map at https://map.geant.org.”