3D-printerin köməyilə saç tökülməsinə qalib gəlmək mümkün olacaq
ABŞ-ın Kolumbiya Universitetinin mütəxəssisləri saç follikullarının yaradılması üçün istifadə ediləcək toxuma istehsalı və üçölçülü çap metodunu kəşf ediblər. Bu metodun insanları saç tökülməsindən xilas edəcəyi bildirilib. Alimlər follikulları laboratoriyada və canlı gəmiricilərdə yetişdirə biliblər.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, printer uzun və incə çap elementlərinə malikdir. Onlar insan dərisinin yaradılması üçün vacib komponentləri əldə etməyə imkan verir. Bu sistemdən istifadə etməklə, alimlər kollagen və  insan fibroblastlarından ibarət gelin incə qatını formalaşdıraraq, insan dərisinin strukturunu yaradıblar. Sonra istifadə edilən və mili xatırladan başlıq geldə dərin və dar çuxurlar yaratmağa imkan verib.
Daha sonra dendrit hüceyrələr həmin çuxurlarda əkilir və bioaktiv amillərdən ibarət kokteyllə doldurulur. Bu, onlara yetişmiş saç follikullarına çevrilməyə kömək edir. Alimlər dərini xatırladan strukturları siçanlara transplantasiya ediblər. 4-6 həftə sonra transplantasiya yerlərində insan saçlarına bənzəyən strukturların artması müşahidə olunub.

Researchers have figured out how to beat baldness with a 3D printer.
Columbia University has developed a tissue production and three-dimensional printing method that can be used to create hair follicles. As noted by Med Gadget, this is a real salvation from baldness. Scientists were able to grow follicles in the laboratory and in live rodents.
So, the printer has long, thin printed elements with a 100: 1 aspect ratio. They make it possible to obtain components that are important for creating human skin. Using this system, scientists have created the structure of human skin by forming a thin layer of gel from collagen and human fibroblasts. Next came the nozzle, resembling a needle. She made it possible to create deep, narrow holes in the gel.
Then the dendritic progenitor cells, which develop into hair follicles, were seeded into the wells and flooded with a cocktail of bioactive factors. It helped them develop into mature hair follicles. Scientists transplanted the resulting structure, resembling skin, nude mice. After 4-6 weeks in the field of transplantation, the growth of structures, very much like real human hair, was already noticeable.