ABŞ-ın Milli Aeronavtika və Kosmos İdarəsi (National Aeronautics and Space Administration – NASA) 2020-ci ildə Marsa göndəriləcək pilotsuz uçuş aparatının sınaqlarını əks etdirən videonu yayımlayıb.
belta.by saytının məlumatına görə, alimlər bir neçə ildir ki, Qırmızı planetin atmosferi şəraitində uça bilən aparatın hazırlanması üzərində çalışırlar. Bir çox mühəndislər bu istiqamətdə hazırladıqları layihələrini təqdim etsələr də, onların əksəriyyəti uğursuzluqla nəticələnib. Lakin kosmik agentlikdə uyğun konstruksiya tapılıb və yaxın zamanda yeni kvadrokopter sınaqdan keçirilib.
Dron Marsın atmosfer şəraitini təqlid edən kameraya yerləşdirilib. Pilotsuz uçuş aparatı müvəffəqiyyətlə uçub və bir neçə dəqiqə havada qalıb. Qurğu növbəti uçuşunu 2020-ci ildə Marsın səthində gerçəkləşdirəcək.

NASA успешно испытало квадрокоптер для Марса
Космическое агентство показало испытания беспилотного летательного аппарата, который отправится на Марс в 2020 году, сообщает издание The Verge.
Видео было опубликовано на YouTube. Ученые несколько лет разрабатывали аппарат, который мог бы летать в условиях атмосферы Красной планеты. Свои проекты предлагали множество инженеров, многие из которых оказались неудачными. Однако в NASA нашли подходящую конструкцию и недавно испытали новый квадрокоптер.
Дрон поместили в камеру, где имитировались атмосферные условия Марса: 1% плотности атмосферы и 40% от гравитации Земли. Беспилотник успешно взлетел и пробыл в воздухе несколько минут. Ученые рады результату, а следующий свой полет аппарат совершит уже над поверхностью Марса, куда он отправится в 2020 году.