Tayvanın paytaxtı Taybeydə keçirilən “Computex 2019” sərgisində “Lenovo” və “Qualcomm” şirkətləri dünyada beşinci nəsil şəbəkəsini (5G) dəstəkləyən ilk noutbuk təqdim ediblər.
ferra.ru saytının məlumatına görə, “Project Limitless” adlı noutbuk fərdi kompüterlər üçün 7 nanometrlik texnoloji proses üzrə hazırlanmış “Snapdragon 8cx” platforması ilə işləyir. Sistem “Kryo 495” səkkiznüvəli əsas prosessor və “Adreno 680” qrafik nüvəsi ilə, noutbuk beşinci nəsil mobil şəbəkələrini dəstəkləyən modemlə təchiz edilib. Bu, 7 Qbit/s-dək pik sürəti, məlumatların qəbulu və ötürülməsi üçün isə 3 Qbit/s-dək sürəti təmin edir.
Sözügedən şirkətlər 2020-ci ilin əvvəlinədək “Project Limitless” noutbukunun istehsalını planlaşdırırlar.

27 May 2019 - 17:15 | Technological innovations
At Computex 2019, which is held in Taipei, the capital of Taiwan, Lenovo and Qualcomm presented the world's first laptop with support for fifth-generation networks.
The laptop, called Project Limitless, runs Snapdragon 8cx, the first platform on a 7-nanometer PC process technology. The system includes an eight-core Kryo 495 main processor and an Adreno 680 graphics core. In addition, it is equipped with a modem with support for fifth-generation cellular networks (5G). It provides up to 7 Gbit / s peak speed and up to 3 Gbit / s for receiving and transmitting data.
According to Lenovo, connecting a laptop to 5G will allow owners to experience the best user experience: speed up file transfer, improve streaming video in 4K, 8K, and even using virtual reality technology. In short, enjoy all the functions of a desktop computer without connecting to Wi-Fi. It sounds great, but it seems that it will take a long time to fully deploy 5G networks.