NASA-nın müsabiqəsi çərçivəsində ABŞ-ın “AI SpaceFactory” dizayn və arxitektur şirkəti 3D-printer vasitəsilə Ayda və Marsda yaşayış üçün ev çap edib.
belta.by saytının məlumatına görə, müsabiqə zamanı iştirakçılardan Marsda tapılan materiallar vasitəsilə bina maketi qurmaq tələb olunub. “AI SpaceFactory” öz modelini bioparçalanan və yenidən emal edilən biopolimer bazalt kompozitindən çap edib. Ev möhkəmlik və hermetiklik baxımından sınaqlardan uğurla keçib. Bu layihəyə görə agentlik NASA-dan 500 min ABŞ dolları məbləğində mükafat əldə edib.
Qeyd edək ki, 2015-ci ildə NASA uzunmüddətli kosmik missiyalar üçün ekoloji evin hazırlanması məqsədilə “3D-Printed Habitat Challenge” layihəsini təqdim etmişdi.

Нью-йоркское агентство дизайна и архитектуры AI SpaceFactory в рамках конкурса NASA напечатало на 3D-принтере дом для жизни на Луне и Марсе.
Перед участниками конкурса стояла задача создать макет здания из тех материалов, которые можно найти на Марсе. AI SpaceFactory напечатало свою модель из биоразлагаемого и перерабатываемого биополимерного базальтового композита. Композиция прошла испытания на прочность и герметичность дымом и тяжелыми грузами.
В качестве приза агентство получило от NASA $500 тыс.
NASA запустило проект 3D-Printed Habitat Challenge в 2015 году для разработки экологического жилья для долгосрочных космических миссий.