Böyüklərlə yanaşı, kiçik yaşlı uşaqlar da həyəcan və depressiyadan əziyyət çəkirlər. Yetkinlik yaşına çatan yeniyetmələrdə psixi pozulmalar adətən uşaqlıq dövründən yaranır və bu zaman uşaqlar lazımi diaqnostik müayinələrdən keçmirlər. Valideynlər də uşaqlarda olan həyəcan simptomlarına çox zaman ciddi yanaşmırlar. Hazırda alimlər pozulma əlamətlərini uşağın nitqinə görə müəyyən edən süni intellekt əsasında obyektiv diaqnostik alət hazırlayıblar.
Mütəxəssislər apardıqları tədqiqatlara 3-8 yaş arası 71 uşağı cəlb ediblər.
hightech.plus saytının məlumatına əsasən, iştirakçılar yüksək stress şəraitində üç dəqiqəlik əhvalat danışır, danışılan əhvalat bir neçə dəfə səs siqnalı ilə kəsilir.
Alimlərin hazırladığı bu alqoritm uşağın nitqindəki pozulmaları təxminən 80% dəqiqliklə müəyyən edə bilir. Nəticələr ənənəvi həkim müayinəsindən sonra təsdiq edilib.
Alimlər qeyd edirlər ki, alqoritm audioyazının bir neçə saniyəsi ilə də uşağın nitqinin müəyyən xüsusiyyətlərini müəyyən edə bilmək imkanına malikdir.
Tədqiqatçılar hesab edirlər ki, bu metod vasitəsilə valideynlərə aydın olmayan kiçik simptomları da təyin etmək mümkündür.

The algorithm diagnoses child depression by speech in three minutes.
Anxiety and depression affect not only adults, but even very young children. Scientists have developed a diagnostic tool based on artificial intelligence, which works better than doctors.
Mental health disorders in adulthood are often born in childhood, but at this time children are often not covered by proper diagnosis. And parents do not always take anxiety symptoms seriously. Now scientists have created an objective diagnostic tool based on AI, which, according to the child’s speech, determines the signs of violations.
Scientists conducted a study with 71 children aged from three to eight years. Work published on the website of the University of Vermont.
Participants had to tell a three-minute story in conditions of heightened stress: they were judged by a strict judge, who gave only neutral or negative feedback. In addition, the story was interrupted several times with a sound signal.
A recent large-scale study by British scientists has shown that anxiety episodes under the age of 30 have a negative effect on memory. Scientists fear that it will often provoke dementia in the elderly.