ABŞ-ın Rays Universitetinin biomühəndisləri toxumaların bioçapında inqilabi irəliləyişə nail olublar. Alimlər təbii qan damarlarını, limfa və digər həyati əhəmiyyətli mayeləri imitasiya edən dolaşıq damar şəbəkələri yaradıblar.
4pda.ru saytının məlumatına əsasən, tədqiqat zamanı biomühəndislər tənəffüs yolları qan damarlarına oksigen çatdıran ağciyəri imitasiya edən hava kisəsinin hidrogel modelini hazırlayıblar. Bundan əlavə, tədqiqatçılar qaraciyər toxumasının istifadə edildiyi bioçap konstruksiyalarının implantasiya olunduğu siçanlar üzərində eksperiment aparıblar. Mütəxəssislər qeyd ediblər ki, mürəkkəb orqanizm daxilində qida maddələrinin ötürülməsinə xidmət edən damar şəbəkəsini çap etmək işlək toxuma əvəzedicilərinin yaradılmasında ən böyük maneələrdən biridir.
Universitet əməkdaşlarının sözlərinə görə, onlar tərəfindən hazırlanan orqanların tərkibində müstəqil damar şəbəkələri – ağciyərdə və öd yollarında qan damarları və qaraciyərdə qan damarları var. Bu şəbəkələr həm fiziki, həm də biokimyəvi baxımdan dolaşıqdır, onların arxitekturası isə toxuma funksiyası ilə bağlıdır.
Biomühəndislər qrupunun məqsədi xəstənin öz hüceyrələrindən istifadə etməklə sağlam və funksional orqanlar üçün bioçap imkanını yaratmaqdır. Nəticə etibarilə onların köçürülməsi zamanı insanda qopma halları olmayacaq. Həmçinin bu, donorlara olan ehtiyacı aradan qaldıracaq.

Scientists have made a breakthrough in the bioprinting of human organs
Last month, Israeli researchers managed to print on a 3D printer the world's first living heart made from human tissue. Now, bioengineers from Rice University have announced a revolution in tissue bioprinting. Scientists have created intricate vascular networks that can mimic natural "tunnels" for blood, lymph and other vital fluids.
In the course of the study, bioengineers created a hydrogel model of an airbag that mimics the lungs, in which the airways deliver oxygen to the blood vessels. Also, experts conducted experiments on mice that were implanted with bioprinting constructs using liver cells. The researchers note that one of the biggest obstacles to creating functional tissue substitutes was the inability to print a complex vascular network, which serves to transport nutrients inside the body.
Rice University officials claim that the organs they developed contain independent vascular networks - blood vessels in the lungs and bile ducts and blood vessels in the liver. These networks are confused both physically and biochemically, and their architecture is associated with tissue function.
The ultimate goal of the team of bioengineers is the possibility of bioprinting healthy and functional organs using the patient’s own cells. As a result, when they are transplanted in a person should not occur rejection. It also eliminates the need for donors.