AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova 3-5 oktyabr 2019-cu il tarixlərdə Kazan şəhərində keçiriləcək “Türk dillərinin kompüter emalı” VII Beynəlxalq konfransının (The VII International Conference on Computer Processing of Turkic Languages, TurkLang 2019) beynəlxalq proqram komitəsinin üzvü seçilib.
Qeyd edək ki, tədbirdə türk dilləri üçün formal modellər, kompüter sistemləri və terminologiyanın milli lokallaşdırılması, elecə də mətnlərin morfoloji və sintaktik emalı, nitqin sintezi və tanınması, mətnlərin semantik emalı sistemləri, türk dillərinin öyrədilməsi üçün intellektual texnologiyalar və digər mövzular müzakirə ediləcək.

Department head of the institute was elected as a member of the program committee of the international conference
03 Mai 2019 - 10:00 | Important events
Head of the department of the Institute of Information Technology of ANAS, corresponding member of ANAS, Masuma Mammadova was elected as a member of the program committee of the international conference The VII International Conference on Computer Processing of Turkic Languages, TurkLang 2019, which will be in Simferopol, Crimea, Russia on October 3-5, 2019.