AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova 3-5 oktyabr 2019-cu il tarixlərdə Kazan şəhərində keçiriləcək “Türk dillərinin kompüter emalı” VII Beynəlxalq konfransının (The VII International Conference on Computer Processing of Turkic Languages, TurkLang 2019) beynəlxalq proqram komitəsinin üzvü seçilib.
Qeyd edək ki, tədbirdə türk dilləri üçün formal modellər, kompüter sistemləri və terminologiyanın milli lokallaşdırılması, elecə də mətnlərin morfoloji və sintaktik emalı, nitqin sintezi və tanınması, mətnlərin semantik emalı sistemləri, türk dillərinin öyrədilməsi üçün intellektual texnologiyalar və digər mövzular müzakirə ediləcək.

Заведующая отделом института избрана членом программного комитета международной конференции
Заведующая отделом Института информационных технологий НАНА, член-корреспондент НАНА, профессор Масума Мамедова избрана членом программного комитета VII международной конференции «Компьютерная обработка тюркских языков» (The VII International Conference on Computer Processing of Turkic Languages, TurkLang 2019).  Конференции пройдёт в Казане 3-5 марта 2019 года.
К основным направлениям работы конференции относятся формальные модели для тюркских языков, национальная локализация компьютерных систем и терминология, системы морфологической и синтаксической обработки текстов, системы распознавания и синтеза речи, системы семантической обработки текстов, интеллектуальные системы и технологии для обучения тюркским языкам и т. д.