İnsanlar süni intellektdən qorxurlar
Amerikanın “Edelman” şirkəti süni intellektin vətəndaşlar və müasir kompüter texnologiyalarının hazırlanması və tətbiqində iştirak edən şirkət rəhbərləri tərəfindən qiymətləndirilməsini müqayisə etmək məqsədilə sosial sorğu aparıb. Hər iki qrupun süni intellektlə bağlı düşüncələri oxşarlıq təşkil edib.
Sorğuda iştirak edənlərin 70%-dən çoxu hesab edir ki, süni intellektlə təchiz edilmiş qurğular ünsiyyət zamanı insanların bir-birinə olan ehtiyacını azaldacaq və onların özünə qapanmasına daha çox səbəb olacaq. İctimaiyyət nümayəndələrinin 71%-i qabaqcıl süni intellektin yaranmasının vətəndaşların əqli qabiliyyətlərinin azalmasına gətirib çıxaracağından ehtiyat edirlər. İT-şirkətlərin rəhbərlərinin 65 faizi onlarla həmfikirdirlər.
planet-today.ru saytının məlumatına əsasən, sorğuda iştirak edən hər iki qrupun 43 faizi hesab edir ki, süni intellektin inkişafı yoxsul insanlara ziyan vuracaq. Lakin vətəndaşların 67 faizi və mütəxəssislərin 75 faizi bunun yüksək gəlir əldə edən təbəqələr üçün sərfəli olacağına inanır.
Sorğu iştirakçılarının əksəriyyəti (İT-şirkət nümayəndələrinin 54 faizi və adi vətəndaşların 60 faizi) hesab edir ki, süni intellekt texnologiyaları dövlət orqanlarının nəzarəti altında inkişaf etdirilməlidir. Sorğuda iştirak edən vətəndaşların 5 faizi və mütəxəssislərin 6 faizi süni intellektin tamamilə təhlükəsiz olduğuna inandıqlarını bildiriblər.

Опрос показал страх людей перед искусственным интеллектом
Американская компания Edelman провела социологическое исследование с целью сравнить оценку искусственного интеллекта (ИИ) глазами обычных граждан и руководства компаний, участвующих в разработке и внедрении современных компьютерных технологий. Такое восприятие для обеих групп опрашиваемых оказалось в большой степени сходным и настороженным.
Более 70% как тех, так и других считают, что устройства с применением искусственного интеллекта уменьшат потребность людей в общении и сделают их более замкнутыми. 71% представителей общественности опасаются, что появление продвинутого искусственного разума приведет к снижению умственных способностей граждан, среди руководителей ИТ-компаний с этим согласны 65%.
43% обеих групп опрошенных считают, что небогатым людям станет только хуже с развитием ИИ. А в то, что это будет выгодно слоям населения с высокими доходами, верит 67% представителей общественности и 75% специалистов.
Большинство участников опроса (54% менеджмента ИТ-компаний и 60% рядовых граждан) считают, что технологии искусственного интеллекта должны развиваться под контролем государственных органов. Противоположное мнение и свою веру в полную безопасность ИИ высказало лишь 5% простых респондентов и 6%