İnsanlar süni intellektdən qorxurlar
Amerikanın “Edelman” şirkəti süni intellektin vətəndaşlar və müasir kompüter texnologiyalarının hazırlanması və tətbiqində iştirak edən şirkət rəhbərləri tərəfindən qiymətləndirilməsini müqayisə etmək məqsədilə sosial sorğu aparıb. Hər iki qrupun süni intellektlə bağlı düşüncələri oxşarlıq təşkil edib.
Sorğuda iştirak edənlərin 70%-dən çoxu hesab edir ki, süni intellektlə təchiz edilmiş qurğular ünsiyyət zamanı insanların bir-birinə olan ehtiyacını azaldacaq və onların özünə qapanmasına daha çox səbəb olacaq. İctimaiyyət nümayəndələrinin 71%-i qabaqcıl süni intellektin yaranmasının vətəndaşların əqli qabiliyyətlərinin azalmasına gətirib çıxaracağından ehtiyat edirlər. İT-şirkətlərin rəhbərlərinin 65 faizi onlarla həmfikirdirlər.
planet-today.ru saytının məlumatına əsasən, sorğuda iştirak edən hər iki qrupun 43 faizi hesab edir ki, süni intellektin inkişafı yoxsul insanlara ziyan vuracaq. Lakin vətəndaşların 67 faizi və mütəxəssislərin 75 faizi bunun yüksək gəlir əldə edən təbəqələr üçün sərfəli olacağına inanır.
Sorğu iştirakçılarının əksəriyyəti (İT-şirkət nümayəndələrinin 54 faizi və adi vətəndaşların 60 faizi) hesab edir ki, süni intellekt texnologiyaları dövlət orqanlarının nəzarəti altında inkişaf etdirilməlidir. Sorğuda iştirak edən vətəndaşların 5 faizi və mütəxəssislərin 6 faizi süni intellektin tamamilə təhlükəsiz olduğuna inandıqlarını bildiriblər.

The survey showed people's fear of artificial intelligence
The American company Edelman conducted a sociological study to compare the assessment of artificial intelligence (AI) through the eyes of ordinary citizens and the leadership of companies involved in the development and implementation of modern computer technology. Such a perception for both groups of respondents turned out to be to a large extent similar and wary.
More than 70% of those and others believe that devices using artificial intelligence will reduce the need for people to communicate and make them more closed. 71% of members of the public fear that the emergence of an advanced artificial intelligence will lead to a decrease in the mental abilities of citizens; among IT managers, 65% agree with this.
43% of both groups of respondents believe that poor people will only get worse with the development of AI. And the fact that it will be beneficial to high-income groups of the population, believes 67% of the public and 75% of specialists.
The majority of survey participants (54% of the management of IT companies and 60% of ordinary citizens) believe that the technologies of artificial intelligence should be developed under the control of state bodies. Only 5% of ordinary respondents and 6% expressed the opposite opinion and their belief in the complete safety of the AI.