Yer kürəsi ölçüsündə virtual radio teleskopu olan “Event Horizon Telescope” layihəsi üzrə işlərin nəticələri nümayiş etdirilib. Alimlər tarixdə ilk dəfə nəhəng “Messier 87” (M87) qalaktikasının mərkəzində yerləşən qara dəliyin “kölgəsi”nin ilk fotoşəkillərini təqdim ediblər.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, Yer kürəsi və bir sıra digər planetlərin olduğu qalaktikalarda mərkəzi qara dəlik işlək vəziyyətdə deyil. Alimlər uzun müddətdir ki, onun nə zaman “yatdığını” və nə qədər uzaq keçmişdə aktiv olduğunu aydınlaşdırmağa çalışırlar. Bundan başqa, astrofiziklər bu fəallığın qalaktikamızın mərkəzi və onun ətraflarında ulduzların fəaliyyətinə necə təsir etdiyini müəyyənləşdirmək arzusundadırlar.
Bu məsələni alimlər nəhəng virtual interferometr olan “Event Horizon Telescope”unun köməyi ilə həll etməyə çalışırlar. Teleskop öz aralarında çox həssas radio observatoriyaları birləşdirən Yer kürəsinin Cənub qütbü daxil olmaqla, onun müxtəlif ərazilərində yerləşdirilmiş şəbəkələrdən ibarətdir. Onun hazırlanmasına 10 ildən çox müddətdir başlanılıb.
Teleskopların güclərinin birləşdirilməsi “Habbl” kosmik teleskopunun həssaslığını min dəfəyə qədər ötməyə və “M87” qalaktikasının mərkəzindəki qara dəliyin ən yaxın ətrafları üzrə ilkin məlumatlar əldə etməyə imkan verib. Obyekt Yer kürəsindən təxminən 53,5 milyon işıq ili məsafədə yerləşir. Alimlər işin gedişatı zamanı, həmçinin qara dəliyin strukturunun radiasiya tullantılarının əmələ gəldiyi hissələrinin öyrənilməsinə başlayıblar. Əldə olunmuş təsvirlər və məlumatlar “Astrophysical Journal Letters” jurnalında dərc edilib.

Published the first ever true photograph of the shadow of a black hole
Immediately in several press centers in the world, presentations were made of the results of the project of the Event Horizon Telescope - a virtual radio telescope the size of Earth. For the first time in history, scientists have shown the first real images of the so-called black hole shadow in the center of the super-giant galaxy Messier 87 (M87). One of these presentations was held at the National Press Center in Washington, DC, where Shep Doleman, the head of the Event Horizon Telescope project, showed images of the object.
Most modern astronomers believe that in the center of all galaxies are supermassive black holes - objects with a mass of millions and billions of solar, continuously attracting and absorbing any matter, part of which is “chewed” by a black hole and ejected in the form of relativistic jets (jets) - thin plasma beams accelerated to near-light speeds.
In our galaxy, as well as in a number of others, this central black hole is in an inactive state — it does not emit jets. Scientists have long been trying to figure out when she “fell asleep” and how active she was in the past. In addition, astrophysicists would like to know how this activity affected the life of stars in the center of our galaxy and its surroundings.
They are trying to solve the riddle with the help of a giant virtual interferometer Event Horizon Telescope - a network of highly sensitive radio observatories interconnected in different locations of our planet, including the South Pole of the Earth. His training began more than 10 years ago.