Robotlar emosiyaları 98% dəqiqliklə tanımağı öyrənib
Keys Universitetinin alimləri bildiriblər ki, süni intellekt insanların emosiyalarını üz ifadəsinə görə 98% dəqiqliklə tanımağı öyrənib. Bu haqda “IEEE Games, Entertainment and Media 2018” konfransında məlumat verilib.
Tədqiqatçılar bildirirlər ki, bu üsulla onlar interaktiv oyunlarda süni intellekti təkmilləşdirəcək və insanlara narahatlıq vermədən onlarla birlikdə yaşaya biləcək fərdiləşdirilmiş robotların növbəti nəslini yaratmağa müvəffəq olacaqlar.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, yeni texnikanı Keys Mühəndislik Məktəbinin mexanika və aerokosmik texnika sahəsində dosenti Kiyu Li və aspirant Syao Lyu hazırlayıb.

Ученые Кейсовского университета заявили, что смогли обучить искусственный интеллект распознавать человеческие эмоции по выражению лица с точностью в 98% случаев. Доклад о своей работе они представили на 2018 IEEE Games, Entertainment and Media Conference.
Исследователи говорят, что таким образом они улучшат искусственный интеллект в интерактивных играх и помогут создать следующее поколение персонализированных роботов, которые смогут сосуществовать рядом с людьми, не доставляя неудобства последним. Новую технику разработала Кию Ли, доцентом в области механической и аэрокосмической техники в Кейсовской школе инженерии и аспирант Сяо Лю.