3D-çap ağır sümük zədələrinin qısa müddətdə müalicəsinə kömək edəcək
Bəzi insanlar sümük sınığının nə olduğunu və onun bitişməsi prosesinin çox vaxt tələb etdiyini uşaqlıqdan bilirlər. Müxtəlif ölkələrin alimləri daim sümük zədələrinin müalicəsinin sürətləndirilməsi üsullarını axtarırlar. Mart ayının əvvəllərində Karneqi-Mellon Universitetinin tədqiqatçıları bunun üçün qrafendən istifadə ediblər. Sınıqların müalicəsində, həmçinin 3D-çap texnologiyası olduqca faydalıdır. Belə ki, sümük hüceyrələrinə tez və düzgün çoxalmağa kömək edən materiallar mövcuddur. Merilend və Texas universitetlərinin alimləri bu texnologiyanı daha da təkmilləşdiriblər.
3D-printerdə çap edilmiş materiallar zədələnmiş hissəyə implantasiya olunur, sümük hüceyrələrinə düzgün və tez bir zamanda çoxalmağa və qonşu sümükdən zədələnmiş sümüyün yerinə keçməyə kömək edir. Nəticədə hüceyrələr tədricən həll olunan materialı tamamilə sıxışdırıb çıxarır, sümük sağlam və möhkəm olur.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, indiyədək bu texnologiya əl və ayaqların uzun sümüklərində olan osteoxondral toxumanın müalicəsi zamanı istifadə edilməyib. Məsələ ondadır ki, onların hər birinin sonunda tədricən bərk sümüyə keçən hamar qığırdaq qatı var. Deməli, həmcins sümüklərin bitişməsi üçün effektiv texnologiya müxtəlif tərkibli sümüklərin bitişməsi üçün tətbiq edilə bilməz.
Bu, tədqiqatçıların osteoxondral toxumaya bənzər quruluşa malik material yaratmasından sonra mümkün oldu. O, tədricən sümük şəklində bərk keramikaya keçən qığırdaq konsistensiyalı yumşaq polimerdən ibarətdir. Sümüklərdə olan məsamələr qığırdaq və sümük hüceyrələrinə tədricən “köçməyə” imkan verir.
Alimlər üçün növbəti addım xüsusi olaraq, konkret travma növləri üçün nəzərdə tutulmuş materialları yaratmaqdan ibarətdir. Bir qayda olaraq, müxtəlif tərkibli sümüklərin mürəkkəb travmalarına idmançılarda rast gəlinir. Lakin tədqiqatçılar xatırladırlar ki, bu travmalar adi insanlarda da yarana bilər.

02 April 2019 - 15:11 | Interesting information
Some people know from their childhood what a bone fracture is and how long the process of their merging takes place. Fortunately, scientists from all over the world are constantly looking for ways to speed up treatment - in early March we told how researchers from Carnegie Mellon University decided to use graphene for this. In the treatment of fractures, 3D printing technology is also very useful - there are materials that help bone cells to multiply quickly and correctly. Recently, scientists from the universities of Maryland and Texas seriously improved this technology.
At its core, printed on a 3D printer materials serve as scaffolding. They are implanted in the injury site and help the bone cells to multiply correctly and quickly and move from the adjacent bone to the damaged one. In the end, the cells completely crowd out the gradually dissolving material, and the bone becomes healthy and strong.
Until now, this technology could not be used in the treatment of osteochondral tissue, which is present in the long bones of the arms and legs. The fact is that at each end there is a layer of smooth compressible cartilage, which gradually turns into a solid bone. Thus, a technology that is effective for splicing homogeneous bones cannot be used for splicing heterogeneous bones.
This was not possible until the researchers created a material with a structure similar to osteochondral tissue. It consists in part of a soft polymer with a cartilaginous consistency, which gradually turns into hard ceramic in the form of bone. The pores contained in them allow the cartilage and bone cells to gradually migrate into them, given the presence of blood vessels.
The next step for researchers is to create materials that are specifically designed for specific types of injury. As a rule, complex injuries of heterogeneous bones occur in athletes, but the researchers remind them that ordinary people may encounter them.