3D-çap ağır sümük zədələrinin qısa müddətdə müalicəsinə kömək edəcək
Bəzi insanlar sümük sınığının nə olduğunu və onun bitişməsi prosesinin çox vaxt tələb etdiyini uşaqlıqdan bilirlər. Müxtəlif ölkələrin alimləri daim sümük zədələrinin müalicəsinin sürətləndirilməsi üsullarını axtarırlar. Mart ayının əvvəllərində Karneqi-Mellon Universitetinin tədqiqatçıları bunun üçün qrafendən istifadə ediblər. Sınıqların müalicəsində, həmçinin 3D-çap texnologiyası olduqca faydalıdır. Belə ki, sümük hüceyrələrinə tez və düzgün çoxalmağa kömək edən materiallar mövcuddur. Merilend və Texas universitetlərinin alimləri bu texnologiyanı daha da təkmilləşdiriblər.
3D-printerdə çap edilmiş materiallar zədələnmiş hissəyə implantasiya olunur, sümük hüceyrələrinə düzgün və tez bir zamanda çoxalmağa və qonşu sümükdən zədələnmiş sümüyün yerinə keçməyə kömək edir. Nəticədə hüceyrələr tədricən həll olunan materialı tamamilə sıxışdırıb çıxarır, sümük sağlam və möhkəm olur.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, indiyədək bu texnologiya əl və ayaqların uzun sümüklərində olan osteoxondral toxumanın müalicəsi zamanı istifadə edilməyib. Məsələ ondadır ki, onların hər birinin sonunda tədricən bərk sümüyə keçən hamar qığırdaq qatı var. Deməli, həmcins sümüklərin bitişməsi üçün effektiv texnologiya müxtəlif tərkibli sümüklərin bitişməsi üçün tətbiq edilə bilməz.
Bu, tədqiqatçıların osteoxondral toxumaya bənzər quruluşa malik material yaratmasından sonra mümkün oldu. O, tədricən sümük şəklində bərk keramikaya keçən qığırdaq konsistensiyalı yumşaq polimerdən ibarətdir. Sümüklərdə olan məsamələr qığırdaq və sümük hüceyrələrinə tədricən “köçməyə” imkan verir.
Alimlər üçün növbəti addım xüsusi olaraq, konkret travma növləri üçün nəzərdə tutulmuş materialları yaratmaqdan ibarətdir. Bir qayda olaraq, müxtəlif tərkibli sümüklərin mürəkkəb travmalarına idmançılarda rast gəlinir. Lakin tədqiqatçılar xatırladırlar ki, bu travmalar adi insanlarda da yarana bilər.

3D-печать помогает быстро лечить серьезные травмы костей
Некоторые люди с самого детства знают, что такое перелом костей, и как долго проходит процесс их сращивания. К счастью, ученые со всего мира постоянно ищут способы ускорения лечения — в начале марта мы рассказывали как исследователи из Университета Карнеги-Меллона решили использовать для этого графен. В лечении переломов также весьма полезна технология 3D-печати — существуют материалы, которые помогают костным клеткам быстро и правильно размножаться. Недавно ученые из университетов Мэриленда и Техаса серьезно усовершенствовали эту технологию.
По своей сути напечатанные на 3D-принтере материалы выполняют роль строительных лесов. Они имплантируются в место повреждения и помогают костным клеткам правильно и быстро размножаться и перемещаться от соседней кости к поврежденной. В конце концов, клетки полностью вытесняют постепенно растворяющийся материал, и кость становится здоровой и крепкой.
До сих пор эта технология не могла применяться при лечении остеохондральной ткани, которая присутствует в длинных костей рук и ног. Дело в том, что на каждом их конце есть слой гладкого сжимаемого хряща, который постепенно переходит в твердую кость. Таким образом технология, эффективная для сращивания однородных костей, не может быть применена для сращивания неоднородных.
Это было невозможно до тех пор, пока исследователи не создали материал со структурой, похожей на остеохондральную ткань. Он частично состоит из мягкого полимера с хрящевидной консистенцией, которая постепенно переходит в твердую керамику в виде кости. Содержащиеся в них поры позволяют хрящу и костным клеткам постепенно мигрировать в них, учитывая наличие кровеносных сосудов.
Следующий шаг для исследователей — создать материалы, которые предназначены специально для конкретных видов травм. Как правило, сложные травмы неоднородных костей возникают у спортсменов, но исследователи напоминают, что с ними могут столкнуться и обычные люди.