“Google Area 120”nin təcrübə bölməsi “BookBot” robotunu təqdim edib. Robot Kaliforniyanın Mauntin Vyu şəhəri sakinlərinə kitabları kitabxanaya vaxtında qaytarmağa kömək edəcək.
İstehsalçıların sözlərinə görə, pilot layihə küçədə robotun rastlaşa biləcəyi çətinlikləri göstərəcək və şəhər kitabxanasından müəyyən məsafədə şəhəri gəzərək kitabları yığacaq. “BookBot” yalnız cümə axşamı səhər 11-dən axşam 8-ə qədər işləyir. O, bir dəfə üçün on kitab apara bilmək qabiliyyətinə malikdir.
robo-hunter.com saytının məlumatına əsasən, layihə doqquz ay ərzində yoxlanılacaq və ilk altı robotu insan müşayiət edəcək. O, “BookBotun” işinə, insanların reaksiyasına nəzarət edəcək, müxtəlif çətin vəziyyətlərdə ona kömək edəcək.
Şəhər kitabxanasının direktoru ümid edir ki, robot hərəkət məhdudiyyəti olan insanlara kitabları vaxtında qaytarması və kitabxana xidmətlərindən istifadə etməsi üçün yararlı vasitə olacaq.

BookBot takes books to the library instead of readers
Experimental division of Google Area 120 introduced the BookBot robot, which helps residents of the California city of Mountain View in time to return books to the library.
According to the developer Christian Bersh, a pilot project will show what difficulties a robot can face on the street.
He will drive around the city at a certain distance from the city library and collect books that need to be handed over. BookBot is open only on Thursdays from 11 am to 20 pm and can carry up to ten books at a time.
The project will be tested for nine months and a human will accompany the first six robots. He will monitor the work of BookBot, help him in case of difficulties and monitor the reaction of people. By the end of testing, the robot will be controlled remotely.
The director of the city library, Tracy Gray, hopes that the robot will help people with travel restrictions, time constraints or other circumstances to return books on time and use the library's services.