Kvant hesablama sənayesinin aparıcı şirkətlərindən biri olan “IBM” cari ildə ilk ticari kvant kompüteri “Q System One”ı təqdim edib. Hazırda mühəndislər kvant elektron hesablama maşınlarının məhsuldarlığını ikiqat artırmağı qarşılarına məqsəd qoyublar.
news.rambler.ru saytının məlumatına görə, bu inkişaf planı ənənəvi kompüterlər üçün nəzərdə tutulan Mur qanunu ilə müqayisə edilə bilər. Hesablama gücünün tranzistor sayına görə deyil, kvant gücünə görə müəyyənləşdirilməsi əsas fərq hesab edilir. Bu parametr kubitlərin sayı ilə yanaşı, onlardan eyni anda nə qədər istifadə olunması imkanını da nəzərə alır.
“Q System One”ın kvant həcmi 16 kubitdir. Plana əsasən, 2025-ci ildə bu göstərici 1000 kubit təşkil edəcək.
“IBM Research” şirkətinin vitse-prezidenti Ceffri Uelserin sözlərinə görə, kubitlərin sayı 50-dən çox olduqda kvant kompüterlərinin xüsusiyyətləri ənənəvi kompüterlər üzərində üstünlük təşkil edəcək. Proqnozlara əsasən, bu yenilik 2021-ci ildə baş tutacaq.

IBM plans to double the power of quantum computers annually
IBM is a pioneer in the quantum computing industry. This year, she introduced the first commercial quantum computer - Q System One. Now engineers have set themselves an ambitious goal: annually doubling the performance of quantum computers.
Such a development plan is comparable to Moore’s law for traditional computers. The main difference is that the computing power is determined by the quantum capacity, and not by the number of transistors. This parameter takes into account not only the number of qubits but also how many of them can be used simultaneously.
Thus, the Q System One quantum capacitance is 16 qubits. If engineers stick to the plan, by 2025 this figure will be 1000 qubits.
According to IBM Research Vice President Jeffrey Welser, the superiority of quantum computers over conventional computers will become noticeable when the number of qubits exceeds 50. According to the current forecast, this will happen in 2021.
A quantum computer uses the principle of superposition: it performs operations with qubits (quantum bits), which can simultaneously be in two states (1 and 0). This will increase productivity for certain classes of tasks millions of times.