Mətnlərin avtomatik referatlaşdırılması üçün model təklif olunub
İnstitut əməkdaşlarının beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində hazırladığı “COSUM: Text summarization based on clustering and optimization” (“COSUM: Klasterləşmə və optimallaşdırma əsasında mətnlərin referatlaşdırılması”) adlı məqalə İmpakt Faktoru 1.43-ə bərabər olan “Expert Systems” jurnalında dərc olunub. “Expert Systems” bilik mühəndisliyi sahəsində dərc olunan nüfuzlu jurnallardan hesab olunur.
Məqalənin müəllifləri AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, Axen Reyn Vestfal Texniki Universitetinin (RWTH Aachen University) tələbəsi Nicat İsazadə, Malayziya Texnologiya Universitetinin Big Data Mərkəzinin elmi işçisi, fəlsəfə doktoru Asad Abdi və Malaya Universitetinin kompüter elmləri və informasiya texnologiyaları fakültəsinin elmi işçisi Norisma İdrisdir.
Son zamanlar mətnlərin avtomatik referatlaşdırılması üçün klasterləşmə, optimallaşdırma və təkamül alqoritminə əsaslanan tədqiqatlarda yüksək nəticələr əldə olunmuş və bu sahə perspektivli bir sahəyə çevrilmişdir. Məqalədə mətnlərin avtomatik referatlaşdırılması üçün klasterləşmə və optimallaşdırma metodlarına əsaslanan iki mərhələli cümlə seçimi modeli təklif olunmuşdur. Birinci mərhələdə mətndəki bütün mövzuları müəyyən etmək üçün k-means metodu ilə cümlələr klasterləşdirilir. İkinci mərhələdə isə, hər bir klasterdən əsas informasiya daşıyıcıları olan, başqa sözlə klasterlərin semantik məzmununu özündə daşıyan cümlələrin seçilməsi üçün optimallaşdırma modeli təklif olunmuşdur. Bu modeldə optimallaşdırılan məqsəd funksiyası iki kriteriyalıdır. Birinci kriteriya funksiyası seçilmiş cümlələrin mövzu əhatəliyini, ikinci kriteriya funksiyası isə, seçilmiş cümlələrin semantik cəhətdən müxtəlifliyini təmin edir.
Məlumdur ki, mətnlərin avtomatik referatlaşdırılmasında ən mühüm problemlərdən biri avtomatik yaradılmış referatın oxunaqlığıdır. Təklif edilmiş modeldə, həmçinin seçilmiş cümlələrin uzunluğuna nəzarət imkanı var ki, bu da referatın oxunaqlığı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Qeyd etmək lazımdır ki, bu, mətnlərin avtomatik referatlaşdırılması sahəsində yenilik hesab olunur. Nəhayət, optimallaşdırma məsələsinin həlli üçün adaptiv mutasiya strategiyasına malik diferensial təkamül alqoritmi işlənilmişdir.
Təklif olunmuş metodun effektivliyinin qiymətləndirilməsi üçün o, digər metodlarla (14 metodla) müqayisə edilmişdir. Eksperimentlər göstərmişdir ki, təklif olunan metod ROUGE-1 və ROUGE-2 metrikaları baxımından bu metodlardan daha yüksək dəqiqlik nümayiş etdirir.

Text summarization based on clustering and optimization
An article “COSUM: Text summarization based on clustering and optimization”  prepared within the framework of international cooperation by institute’s staff was published in “Expert Systems” journal with Impact Factor 1.43. "Expert Systems" is considered to be one of the most influential journals published in the field of knowledge engineering.
The authors of the article are academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliyev, head of department, corresponding member of ANAS, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev, the student of  RWTH Aachen University Nijat Isazade, the researcher of Big Data Center  at the University of Technology, Malaysia, Asad Abdi and researcher at the Computer Science and Information Technology at Malaya University Norisma Idris
Text summarization is a process of extracting salient information from a source text and presenting that information to the user in a condensed form while preserving its main content. In the text summarization, most of the difficult problems are providing wide topic coverage and diversity in a summary. Research based on clustering, optimization and evolutionary algorithm for text summarization has recently shown good results, making this a promising area. In this paper, for text summarization, a two‐stage sentences selection model based on clustering and optimization techniques, called COSUM, is proposed. At the first stage, to discover all topics in a text, the sentences set is clustered by using the k‐means method. At the second stage, for selection of salient sentences from clusters, an optimization model is proposed. This model optimizes an objective function that expressed as a harmonic mean of the objective functions enforcing the coverage and diversity of the selected sentences in the summary.
To provide readability of a summary, this model also controls the length of sentences selected in the candidate summary. For solving the optimization problem, an adaptive differential evolution algorithm with a novel mutation strategy is developed.
The method COSUM was compared with the 14 state‐of‐the‐art methods. Experimental results demonstrated that COSUM outperforms state‐of‐the‐art methods in terms of ROUGE‐1 and ROUGE‐2 measures.